|
26.02.2010
Profesor Janusz Guziur z prestiżowym Medalem im. Profesora Stanisława Sakowicza ( nr 14)
Serdecznie gratulujemy Panie Profesorze i życzymy co najmniej takiej energii w krzewieniu rybactwa na wielu frontach jak dotychczas...
Przypominamy sylwetkę Profesora...
GUZIUR Janusz - prof. dr hab. inż. (ur.1939, Cieszyn), ukończył Wydział Rybacki na WSR Olsztyn (1962). Doktoryzował się w 1974 r. Stopień dr hab. uzyskał w 1991 r. a tytuł profesora w 2005r. Jest wybitnym specjalistą z zakresu rybactwa stawowego. Początkowo jako ichtiolog pracował w Państwowym Gospodarstwie Rybackim w Olsztynie, a w latach 1965-1967 jako kierownik Rybackiej Stacji Doświadczalnej WSR Kraków w Mydlnikach. Od 1968 roku zatrudniony został w Katedrze Rybactwa WSR w Olsztynie, gdzie awansując w 1992 roku został docentem, a w 1993 roku uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego. Odbył wiele staży naukowych, m.in. w Rosji, Czechosłowacji, na Ukrainie, Białorusi, Austrii i Węgrzech. W latach 1996-1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa ART. Doprowadził w tym czasie do zwiększenia składu osobowego Rady naukowej o 6 profesorów-rybaków (J.A. Szczerbowski, K. Goryczko., M.Leopold, B. Zdanowski, J.Glogowski, B. Draganik), co umożliwiło uzyskanie przez Wydział w 1999 r. pełnych praw akademickich. Był członkiem 4 Rad naukowych i programowych; w tym w Instytucie Rybactwa i Hydrobiologii VURH-Ju w Vodnianach (Czechy), PAN w Gołyszu, konsultantem Agencji Grantowej w Pradze, członkiem sekcji rybackiej KBN w Warszawie oraz jest członkiem (od 2000) Rady programowej 2 czasopism rybackich (Przegl.Ryb. i Mag.Przem.Rybnego). Posiada uprawnienia tłumacza przysięgłego języka czeskiego. Był kierownikiem Zakładu Hodowli Ryb oraz wykładał przedmioty "Rybactwo stawowe", "Hydrotechnikę rybacką", "Podstawy rybactwa" oraz "Intensywne metody produkcji ryb". Przez ponad 41 lat kierował na wydziale rybackimi praktykami stawowymi, organizowanymi w najlepszych GRyb. Kraju (i zagranicą). Pełniąc obowiązki dydaktyczne był promotorem 71 prac magisterskich i 1 pracy doktorskiej (J.Wrona). Brał również udział w realizacji 7 Grantów i projektów badawczych; w tym 3 razy jako kierownik.
Dorobek publikacyjny obejmuje problematykę technologii produkcji ryb w stawach karpiowych oraz rybackie zagospodarowanie małych zbiorników wodnych. Składa się z 87 prac naukowych, 15 podręczników i słowników, 272 referatów wygłoszonych na sympozjach; w tym 51 zagranicą, 258 artykułów i prac popularyzatorskich oraz ponad 400 recenzji dorobku dydaktyczno-naukowego, opinii prac naukowych i ekspertyz branżowych. Do najbardziej znanych podręczników należy (wraz z Henrykiem Białowąsem i Witoldem Milczarzewiczem) "Rybactwo stawowe" (2003), 4 wydania "Rybactwa w małych zbiornikach śródlądowych"(1982-2007) oraz ostatnio (wraz z prof. Teresą Własow) - Higiena ryb i środowiska hodowlanego (2008).
Jest Członkiem Honorowym Towarzystwa Promocji Ryb, laureatem "ZŁOTEJ ŁUSKI PANA KARPIA" (2009 - wraz z dyr. Janem Brodą) oraz Honorowym Prezesem Stowarzyszenia Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Za całokształt działalności otrzymał 16 nagród rektorskich i wyróżniony został wieloma odznaczeniami; w tym Krzyżem Oficerskich i Kawalerskim OOP, Złotą odznaką ZNP, Złotym Laurem UWM Olsztyn, medalem rybackim im. Jana Dubraviusa oraz 10-lecia Uniwersytetu South of Bohemia (Czechy) i ostatnio 29.IX.2009 - prestiżowym medalem nr 14 im. prof. Stanisława Sakowicza (IRS Olsztyn) oraz kilkunastoma odznaczeniami regionalnymi i resortowymi. [J.S.]
Tekst za Encyklopedią Rybactwa IRS 2010
|
|
|
|