|
25.01.2012
Dziennikarze - rybakami
W dniach 23-24 listopada 2011 roku w Rytwianach odbyło się szkolenie dla dziennikarzy z wykorzystaniem środków z Funduszu Promocji Ryb. Spotkanie w formie warsztatów rybackich miało miejsce w hotelu Rytwiany i na stawach miejscowego gospodarstwa.
W części plenerowej udział wzięło 15 dziennikarzy z Katowic, Warszawy, Kielc, Tarnobrzegu, Sandomierza, Staszowa i Gdyni. Chodziliśmy wzdłuż grobli, oglądaliśmy mnichy, koparki, magazyny, zimochowy i inne możliwe do obejrzenia o tej porze roku składniki infrastruktury stawowej. Bez końca odpowiadaliśmy na pytania dziennikarzy, z których najbardziej charakterystyczne to:
1. Jak głęboko kopie się stawy?
2. Gdzie są pompy, którymi nalewa się wodę do stawów?
3. Dlaczego niektóre stawy są suche a inne zalane wodą ?
4. Po co istnieją zimochowy skoro ryby się sprzedaje w grudniu?
5. Czy kaczki jedzą ryby, a jeśli nie, to czy są pożyteczne?
6. Czy ziarno się gotuje przed wrzuceniem do stawu?
Obecni rybacy z przyjemnością i dużym zacięciem pedagogicznym wyjaśniali zawiłości gospodarki stawowej najpierw na sucho, a potem również w trakcie odłowów magazynu i załadunku na samochód kilkuset kilogramów karpia towarowego. W pracach praktycznych z kasarem uczestniczył z największym zaangażowaniem Pan Jerzy Sobociński - Doradca Prezesa ARR.
Na koniec pracy, gospodarz - Wacław Szczoczarz zaprosił wszystkich kursantów na tradycyjnie wędzonego na gorąco karpia i lampkę czerwonego wytrawnego wina z własnej winnicy. Widok dziennikarzy pałaszujących z ogromnym apetytem gorące dzwonka karpiowe dawał nadzieję na dobrą promocję medialną karpia.
Po tym poczęstunku wszyscy przeszli do sali konferencyjnej, gdzie dziennikarze i kilkudziesięciu rybaków uczestniczyło w szkoleniu teoretycznym z zakresu gospodarki karpiowej, dobrostanu i promocji karpia przeprowadzonym przez ekspertów z IRS, PAN i SGGW. Nie obyło się bez wnikliwych dziennikarskich pytań i odpowiedzi ekspertów, które przeciągnęły się aż do kolacji.
Na drugi dzień warsztaty miały charakter panelu dyskusyjnego na temat karpia, jego medialnego wizerunku. Rybacy z ciekawością obserwowali punkt widzenia dziennikarzy na rybackie sprawy, który często jest zupełnie inny, a nawet zaskakujący.
Po szkoleniu uczestnicy zwiedzili piękny pokamedulski obiekt klasztorny w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.
Efektem tego szkolenia było wiele pozytywnych informacji o karpiu, które ukazały się w różnych mediach, w tym m.in. w radio TOK FM za sprawa Pana Piotra Adamczewskiego, felietonisty "Polityki", autora książek kulinarnych.
| |