|
30.05.2011
Znakowanie Ryb
Projekt ROZPORZADZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury (wniosek Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego; {SEK(2011) 884 wersja ostateczna} ) wprowadza szereg nowych regulacji w zakresie informacji, które muszą być dostarczone konsumentowi. Przepisy te najprawdopodobniej będą obowiązywały od 2013 roku. Szczególnie istotne zapisy niesie ze sobą art. 42, który nakłada na sprzedających obowiązek, by etykiety / oznakowania sprzedawanych ryb i produktów rybnych obejmowały:
- handlowe oznaczenie gatunku;
- metoda produkcji, w szczególności określona słowami: ...złowione... lub ...złowione w wodach śródlądowych... bąd ...wyhodowane...;
- obszar, na którym produkt został złowiony lub wyhodowany;
- data złowienia produktów rybołówstwa lub zbioru produktów akwakultury;
- czy produkt jest świeży, czy został rozmrożony;
Z kolei art. 45 specyfikuje zakres dodatkowych dobrowolnych informacji, które mogą być umieszczane na etykiecie:
- informacje o ochronie środowiska;
- informacje dotyczące zagadnień etycznych lub społecznych;
- informacje o technologii produkcji;
- informacje o praktykach produkcyjnych;
- informacje o zawartości składników żywieniowych w produkcie.
Powyższe zapisy są dużą szansą dla hodowców karpi, gdyż:
- sprzyjają ochronie rynku przed penetracją importowanych karpi (wyranie wskazywany jest kraj pochodzenia)
- tworzą pozytywny wizerunek produktów świeżych (data odłowu, fakt, że produkt nie był mrożony)
- dają duże możliwości w zakresie komunikowania dodatkowego przekazu, w którym możemy dobrze pozycjonować karpie w stosunku do rozpoznanych megatrendów (walory zdrowotne, pro-środowiskowe, specyficzne metody produkcji): jakości, oznaczeń geograficznych i zalet zrównoważonego rozwoju.
Jednocześnie należy zauważyć, że powyższe przepisy wymagają znacznego doprecyzowania (zapewne w aktach delegowanych lub przepisach krajowych), gdyż:
- oznaczenie świeży/rozmrożony zdaje się nie obejmować sytuacji, gdy zwierzę żyje (karp, ostryga, małż itd.)
- data odłowu w przypadku karpi może oznaczać datę odłowu stawów produkcyjnych, ale również wydobycia ryb z magazynów, a nawet odłów ze zbiornika w punkcie handlowym...
- kraj pochodzenia wg projektu rozporządzenia jest [państwem], w którym produkt przechodzi końcowy etap hodowli lub chowu, trwający co najmniej 3 miesiące.. Przy założeniu złej woli importera, można sobie wyobrazić, że karp sprowadzony we wrześniu z Litwy lub Czech, przed świętami jest już legalnym karpiem wyhodowanym w Polsce.
Podsumowując, projektowane przepisy zmierzają w dobrą dla hodowców karpi stronę, jednak... diabeł tkwi w szczegółach, a każdy przepis jest na tyle skuteczny, na ile odpowiednie służby będą go egzekwowały.
Tomasz Kulikowski
|
|
|
|