25.08.2012

XII Święto Karpia Polskiego w Kaniowie

W dniu 18 sierpnia, w promieniach gorącego słońca w Kaniowie rozpoczęła się impreza będąca kulminacyjnym punktem całego sezonu wędkarskiego - Święto Karpia Polskiego. Stałym bywalcom nie trzeba przypominać, że odbywa się ono w celu upamiętnienia postaci wybitnego hodowcy - Adolfa Gascha i promocji gospodarki rybackiej na tych terenach. Organizatorzy: Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, Lokalna Grupa Rybacka "Bielska Kraina", Sekcja Wędkarska im. A. Gascha przy LKS "Przełom Kaniów" oraz sam LKS dołożyły wszelkich starań, by święto było jeszcze wspanialsze, niż w latach ubiegłych.
Tradycyjne, poranne zawody wędkarskie nie przyniosły być może rekordowych sztuk, ale uczestnicy stanęli na wysokości zadania, wyławiając w sumie kilkadziesiąt kilogramów karpi.

Po wręczeniu nagród głos zabrał wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, a po nim wiceprezes WFOŚiGW Mirosław Szemla, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, kierownik Sekcji Wędkarskiej Roman Sas i sołtys Kaniowa Marek Pękala. W swoich wystąpieniach podkreślali rybackie tradycje regionu, dziękowali wędkarzom i życzyli wszystkim gościom dobrej zabawy.

Atrakcją była przygotowana specjalnie dla dzieciaków bogata w efekty specjalne i wspaniałe kostiumy bajka o Koziołku Matołku. Bohater książki Makuszyńskiego podróżując przez świat spotykał wiele ciekawych postaci - jeża, korsarza, ośmiornicę, Japończyka, mieszkańców afrykańskiej wioski - i wszędzie przeżywał zabawne przygody. Najmłodsi oglądali spektakl z dużym zainteresowaniem.
Nieco starszych widzów bawił znany i lubiany kabaret "Pirania" w składzie: Stefan Lipiec i Jolanta Werfel. "Pirania" bawi nas już od 1991 roku, bazując głównie na humorze słownym, piosenkach i skeczach bazujących na komentowaniu aktualnych wydarzeń z życia społeczno - politycznego. Artyści umiejętnie wpletli w swoje scenki akcenty "kaniowskie", mówiąc m.in. o karpiu czy też naszych terenach rekreacyjnych.

Przybywający z bliższych i dalszych okolic goście mogli skosztować pieczonego karpia i skorzystać z obficie zaopatrzonego bufetu. Swoje stoiska rozłożyły Lokalne Grupy Rybackie z całej Polski - ich prezesi i członkowie także zaszczycili Kaniów swoją obecnością. Próbowano ryb i produktów regionalnych, kupowano losy na loterii fantowej, a dzieci korzystały z dmuchanych zamków, trampolin lub piłek toczących się z górki i po wodzie.

Ostatnim punktem festynu stała się zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Orion" umilającego czas aż do białego rana. Dopisała pogoda, a wraz z nią i frekwencja. To cieszy, bo o Kaniowie i gminie Bestwina znów będzie jeszcze przez długi czas z uznaniem mówiło w mediach i w kręgach towarzyskich. Miłych gości zapraszamy ponownie!

Na zakończenie warto wspomnieć, że całość została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo. Imprezę wsparli także finansowo: Starostwo Powiatowe w Bielsku - Białej, Urząd Gminy Bestwina, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Sekcja Wędkarska im. A. Gascha, swoimi produktami wsparły firmy: Danone z Bierunia Starego i Tymbark (poprzez dystrybutora, firmę Maspex) oraz liczni sponsorzy.

Sławomir Lewczak



powrót