13.09.2012

Nobel dla papryki

Gdy poznany w maju br. w trakcie wyjazdu studyjnego na Węgry (zorganizowanego przez LGR Bielska Kraina) Vilmos Jozsa, przesłał ostatnio na adres Pana Karpia elektroniczną wersję książki pt. "Nobel dla papryki", dodając, że jest to książka napisana przez Tadeusza Olszańskiego, Polaka starszego pokolenia, miłośnika Węgier i madziarskiej kuchni, postanowiliśmy zbadać sprawę nieco głębiej. Już pobieżne poszukiwania w niezawodnym Internecie pokazały, że Tadeusz Olszański miłość do Węgier wyssał z mlekiem matki pochodzenia węgierskiego - Katarzyny Simenfalvy. Już po II wojnie był m.in. dziennikarzem sportowym, korespondentem polskiego radia i telewizji, a także tłumaczem literatury węgierskiej. Któż z nas nie czytał "Chłopców z placu broni" Ferenca Molnara właśnie w tłumaczeniu T.Olszańskiego.

W kwestii kuchni oddajmy głos autorowi zapraszając do zakupu jego książki, gdzie od strony 31 znajdują się ciekawe receptury na potrawy z karpia www.studioemka.com.pl

"Mam sentyment do pachnących papryką i winem Węgier. Przed transformacją, w trudnych czasach, madziarska kuchnia była dla nas jedną z nie wielu stref smacznego jedzenia. Uczyłem się wtedy od węgierskich przyjaciół jak gotować, aby po powrocie do domu zaprosić na pikantny gulasz polskich gości. A coraz liczniejsze zachwyty – jak tyś to zrobił? – skłoniły mnie do napisania książki. Nobel dla papryki nie był zwykłą książką kucharską. Oprócz najważniejszych przepisów napisałem bowiem o węgierskiej sztuce kulinarnej i jej tajnikach dosłownie od kuchni. I o tym za co profesor Albert Szentgyorgyi w 1937 roku jako pierwszy węgierski uczony dostał nagrodę Nobla! No i książka zrobiła karierę, ukazała się w kilku nakładach w ponad 100 tysiącach egzemplarzy!
A że madziarska kuchnia ciągle jest pyszna oraz chwalona przez tych, którzy odwiedzają bądź przejeżdżają przez Węgry i tęsknią za tamtymi smakami – wznowienie, a właściwie nowa wersja Nobla dla papryki spełni ich oczekiwania. Dzięki 75 najważniejszym i osobiście sprawdzonym przepisom węgierskich potraw! Od gulaszu po naleśniki Gundela.

Jó etvagyat zatem czyli smacznego!"

Tadeusz Olszański

nobeldlapapryki - wybrane fragmenty



powrót