22.10.2012

A w Skoczowie na rynku... Pan Karp

Niezwykłe, bo jubileuszowe X Regionalne Dni Rybactwa odbyły się w Skoczowie w dniach 13-16 września br. Głównym organizatorem i jednocześnie sponsorem była w tym roku Lokalna Grupa Rybacka "Żabi Kraj". W tym roku po raz pierwszy rybackie święto trwało aż 4 dni. Do tradycyjnych obchodów rybackiego święta na skoczowskim rynku i konferencji rybackiej w PAN w Gołyszu, w czwartek 13.09.br. odbyła się konferencja pt. "Żabi Kraj jako produkt turystyczny". Spotkanie odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym w Warszowicach. Prezentacje wygłoszone przez prelegentów, w tym Zbigniewa Szczepańskiego z TPR, wskazywały na niedoceniany dotąd potencjał turystyczny, jaki tkwi wokół stawów karpiowych i rybactwa śródlądowego. Przy odpowiedniej kreatywności każde gospodarstwo rybackie może znaleźć temat, którym zainteresuje potencjalnych gości. Niewątpliwym atutem konferencji był pokaz kulinarny Pana Jerzego Erdmańskiego, który na oczach uczestników nie tylko w mgnieniu oka sprawiał ryby, ale jeszcze w parę chwil potem poczęstował obecnych kilkoma niestandardowymi i bardzo smacznymi potrawami z karpia, wykorzystując niemal wszystkie elementy z ryby. "Aktualne problemy i perspektywy stawowej gospodarki rybackiej na obszarach zależnych od rybactwa" to temat konferencji, która miała miejsce w piątek 14.09.Br. w Gołyszu. W tym roku z uwagi na organizatora (LGR Żabi Kraj), tematyka nieco odbiegała od tych z lat ubiegłych. Dominowały analizy dotyczące rybactwa śląskiego. Prowadzący – dr Mirosław Kuczyński – zachęcał też miejscowe gospodarstwa do czynienia wysiłków i aktywniejszego włączenia się w promocję karpia i innych stawowych gatunków ryb. Jak wygląda promocja w praktyce, można było się przekonać w dwa kolejne dni na rynku w Skoczowie, gdzie atrakcjami oprócz stoisk promocyjnych, były występy artystów, a także VII Mistrzostwa Europy w Przyrządzaniu Potraw z Karpia oraz poczęstunek rybny ufundowany przez LGR "Żabi Kraj".

Na wystawę rybacką zgłosiło się 26 wystawców, w tym Towarzystwo Promocji Ryb "Pan Karp" ze swoim promocyjnym namiotem. Oprócz stoisk lokalnych rybaków, przetwórców wraz z urządzeniami do wędzenia i grillowania ryb, podczas wystawy można było obejrzeć ślimaki, żywe ryby, w tym w efektownej łodzi wykorzystywanej na zbiorniku zaporowym w Goczałkowicach. Oprócz tego, walory turystyczne obszarów zależnych od rybactwa, prezentowały LGR Polski Południowej.

Do namiotu Pana Karpia jak zwykle garnęło się mnóstwo dzieci, którym rozdawano m.in. baloniki, naklejki oraz proponowano udział w loterii i konkursach wiedzy o rybach. Młode pokolenie konsumentów dzielnie walczyło o książeczki Pana Karpia, rzeźby drewniane i koszulki z logo Pan Karp.
Rybacy i handlowcy mogli zaopatrzyć się bez ograniczeń w ulotki i plakaty promujące spożycie karpi. Była też możliwość zapisania się na warsztaty weterynaryjne dla rybaków organizowane w październiku br., a także włączenia się w profesjonalną kampanię promocyjna "Pan Karp".
Tradycyjne konkursy gastronomiczne w przyrządzeniu potraw z karpia, które są produktem firmowym skoczowskich Dni Rybactwa, rozpoczęły się od konkursu młodzieży szkół gastronomicznych, w którym wzięło udział 11 drużyn. Zwycięzcami okazali się Martyna Osłowska i Michał Kassner z ZSR we Wrocławiu, drugie miejsce zajęli Jakub Dziedzic i Jacek Orawiec reprezentujący Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej, a trzecie miejsce na podium zajęły uczennice z Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu - Dominika Krawczyk i Kinga Pająk. W godzinach popołudniowych rozstrzygnięto konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich. Zwyciężyło KGW Gierałtowiczki (LGR Dorzecze Soły i Wieprzówki), drugie miejsce zajęły panie z KGW Pogórze, a trzecie KGW Kowale. Rybny poczęstunek ufundowany przez LGR "Żabi Kraj" i rozdany na rynku cieszył się dużym powodzeniem, a przygotowaną potrawą był marynowany filet z karpia gołyskiego. Jest to tradycyjne danie z karpia przyrządzane na terenie "Żabiego Kraju".

Niedziela to dzień, w którym rozstrzygnięty zostały VII Mistrzostwa Europy w Przyrządzaniu Potraw z Karpia. Mistrzami Europy zostali południowi sąsiedzi Czesi – Karel Drapal i Jan Jakes, drugie miejsce na podium przypadło Polakom Krzysztofowi Zielonce i Pawłowi Ośliźlok, a trzecie drużynie niemieckiej w składzie: Ralf Achilles i Tim Schafer. Plenerowe święto karpia było też atrakcją dla najmłodszych – odbył się konkurs plastyczny – "Z karpiem na wesoło" i konkurs wiedzy o rybach, w których zwycięzcy popisali się swoimi pro karpiowymi zdolnościami otrzymując atrakcyjne nagrody od organizatorów.
Impreza w Skoczowie obrosła już piękną tradycją i zaczyna być już marką samą w sobie wśród imprez plenerowych. Dzieje się tak z uwagi na tradycje regionu cieszyńskiego, zaangażowaniu miejscowych ludzi i włączeniu się w tym roku w organizację LGR "Zabi Kraj".





powrót