03.11.2013

Pan Karp na Regionalnych Dniach Rybactwa w Skoczowie

Regionalne Dni Rybactwa w Skoczowie (woj. Śląskie) już na stale wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu. W dniach 19 - 22 września br. po raz jedenasty promowane były ryby i wszystko, co z rybactwem jest związane.

Dwa pierwsze dni XI Regionalnych Dni Rybactwa to konferencje naukowe: "Promocja produktów regionalnych i lokalnych szansą rozwoju obszarów zależnych od rybactwa" zorganizowana w "Gospodarstwie agroturystycznym Penkala" w Pielgrzymowicach oraz "Aktualne problemy oraz perspektywy stawowej gospodarki rybackiej na obszarach zależnych od rybactwa" zorganizowana w Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu.

Podczas oficjalnego otwarcia imprezy, Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR Stanisław Gmitruk podziękował tym gospodarstwom rybackim, które skutecznie współpracują z ARiMR w ramach PO "RYBY 2007-2013" oraz przekazał na ręce prezesa Zarządu LGR " Żabi Kraj " Krzysztofa Szymury "Ilustrowaną Encyklopedię Ryb Polski".

Wystawa Rybacka zgromadziła na skoczowskim rynku firmy i instytucje związane z rybactwem. Swoje stoiska miały między innymi ARiMR, ŚLODR, ARR, Łowicka Grupa Rybacka, Lokalna Grupa Rybacka "Bielska Kraina", "Dolina Karpia", "Między Nidą a Pilicą", "Dorzecze Soły i Wieprzówki", Lokalna Grupa Działania "Żabi Kraj ", a także Towarzystwo Promocji Ryb " Pan Karp"

Ku uciesze młodszych i starszych widzów na rynku pojawiły się baseny z różnymi gatunkami ryb oraz kuter ze Zbiornika Goczałkowickiego należący do Gospodarstwa Rybackiego Wodociągów Śląskich, a także stoiska gdzie można było kupić ryby i przetwory rybne przyrządzone na wiele sposobów.

W sobotę, w ramach XI Regionalnych Dni Rybactwa odbyły się Mistrzostwa w Przyrządzaniu Potraw z Karpia dla uczniów szkół kulinarnych oraz zawodników indywidualnych. Młodzi adepci kuchni - uczniowie szkoły rolniczej w Międzyświeciu przygotowali na konkurs karpia z nutką chrzanową, ziemniaki faszerowane rokpolem z sałatą i dwom sosami. W niedzielę zaś odbyły się zawody międzynarodowe, na których można było poznać techniki kuchni molekularnej a swoje kulinarne umiejętności zaprezentował Jan Kuroń.

W trakcie imprezy nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, którzy mogli spróbować swoich sił w organizowanych konkursach.

Uczestnikom wystawy towarzyszyła muzyka kapel góralskich. Wśród występujących na scenie znaleźli się m.in. Teresa Werner, zespół "Stela", zespół "2+3", Mariusz Kalaga& "Partners Voice".

Na stoisku Pana Karpia omal bez przerwy trwały konkursy wiedzy o karpiach. W ten sposób do dorosłych i dzieci trafiały atrakcyjne nagrody – m.in. koszulki, krawaty, czapeczki, rzeźby karpia z drewna, a także książeczki dla dzieci w 3 językach pt. "Pan Karp kontra Czarny Ptak", baloniki, plakaty, magnesy i ulotki. Nasze Towarzystwo było też sponsorem nagród w konkursach dla dzieci. Przekazaliśmy na ten cel 40 książek. Jednak największą atrakcją naszego stoiska była degustacja cieszyńskiej zupy z karpia, przygotowanej przez Panią Annę Pagiełę. Wśród kilkuset degustatorów było wielu takich, którzy jej smak mieli okazję poznać po raz pierwszy.

Tradycja i urok Regionalnych Dni Rybactwa są na tyle silne, że mamy ogromną nadzieję za rok uczestniczyć na skoczowskim rynku w już XII edycji święta rybaków i konsumentów.





powrót