16.06.2014

Mościbrody - Dzieci i ryby, ryby i dzieci

W niedzielę 1 czerwca b.r. w gospodarstwie rybackim w Mościbrodach na Mazowszu, na terenie Dworu Mościbrody, okazji Dnia Dziecka odbył się piknik rodzinny z pt. "Dzieci i ryby, ryby i dzieci" połączony z festiwalem ryb. Celem pikniku było rodzinne świętowanie Dnia Dziecka, edukacja oraz promocja i degustacja ryb hodowanych w stawach dworskich, głównie karpia. W ramach festiwalu ryb serwowano różne potrawy: ryby grillowane - pstrąg i karp, karp wędzony, smażone tradycyjnie dzwonka z karpia, zupa rybna, pasztet z karpia. Przy okazji degustacji rozdawane były przepisy na potrawy z karpia w formie ulotek. Podczas pikniku bawiło się ponad 200 osób - dzieci i dorosłych.

W ramach zabawy odbyły się konkursy dla dzieci i dorosłych z karpiem w roli głównej. Zorganizowano również krótką pogadankę na temat hodowli karpia, jego wartości odżywczych i obecności na polskim stole. Dzieci brały udział w konkursie zręcznościowym na czas, w przenoszeniu żywego karpia na odcinku 15 m. Tatusiowie rywalizowali w konkursie oczyszczania karpia z łusek, również na czas.

Dla dzieci przygotowano również ogródek zabaw zręcznościowych, malowanie buziek, jazda w siodle na kucyku i dużym koniu. Ważnym wydarzeniem podczas pikniku był "Konkurs piosenki moich rodziców" - III edycja, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Na scenie prezentowali się też młodzi muzycy, rozpoczynający swoją przygodę z instrumentami muzycznymi - dzieci uczące się gry na instrumentach w sekcji muzycznej GOK w Wiśńiewie.

Piknik poprowadził prezenter, artysta malarz, Kawaler Orderu Uśmiechu, członek Międzynarodowej kapituły orderu uśmiechu Mirek Greluk.

Oczywiście, w tym dniu nie mogło zabraknąć na pikniku Pana Karpia. Książki dla dzieci z serii "Przyjaciele Pana Karpia" były nagrodami w konkursach dla dzieci. Dla dorosłych przewidziano koszulki i krawat Pana Karpia. Wszystkie dzieci, i nie tylko dzieci, otrzymały balony z Panem Karpiem. O hodowli i znaczeniu karpia mówił członek Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", właściciel stawów w Łazowie, Pan Stanisław Jamróz.

Piknik był z pewnością miłą i pouczającą przygodą dla wszystkich uczestników.powrót