|
30.10.2014
Okiem ichtiopatologa
Październik i listopad to miesiące , w których gospodarstwa rybackie podsumowują wyniki minionego sezonu produkcyjnego. Dla wielu hodowców może to być okres wielkich niespodzianek zarówno w kierunku ujemnym - jeżeli hodowca bagatelizował w okresie produkcji podstawowe zasady "dobrej praktyki rybackiej", w kierunku dodatnim - jeżeli w okresie produkcji zachowane były wszystkie podstawowe wymagania hodowlane.
Jesienne odłowy stawów są nie tylko zakończeniem całosezonowych zabiegów produkcyjnych, ale jest to jednocześnie początek następnego etapu gospodarki ,a więc zimowania materiału obsadowego i magazynowania ryb towarowych. Od ich warunków przecież zależy w dużej mierze efekt produkcji w przyszłym roku i oczywiście spieniężenie wyhodowanych ryb towarowych. Aby zimowanie i magazynowanie przebiegło pomyślnie ,ryby odłowione jesienią muszą nie tylko przeżyć paromiesięczny "martwy sezon" ,ale muszą pod koniec zimy mieć dobrą kondycję i być zdrowym materiałem zarybieniowym.
Zależy to w wielkim stopniu od stanu w jakim wejdą w okres zimowy, a więc od tego jak - są przygotowane do odłowów ,jak przewiezione i obsadzone w stawach zimochowach bo odłowy to przecież wielki stres manipulacyjny i termiczny. Odłowy są również jedyną okazją ,aby ściśle określić wyniki produkcyjne i ocenić skuteczność podstawowych zabiegów hodowlanych, profilaktyki i leczenia a także żywienia .Zadać sobie pytanie - dlaczego i z jakich powodów planowany procent strat w poszczególnych stawach został przekroczony , czy współpraca z ichtiopatologiem - służbą weterynaryjną była wystarczająca.
Badanie ryb przed przeniesieniem materiału zarybieniowego do zimochowu jest nieodzowne dla uzyskania oceny stanu zdrowotności ryb oraz ewentualnych zaleceń dotyczących zabiegów jakie należy wykonać w celu wyeliminowania sprawców chorób inwazyjnych i infekcyjnych.
Niska temperatura wody w okresie zimowania nie wstrzymuje rozmnażania patogenów , odbywa się ono
znacznie wolniej a duże zagęszczenia ryb usposabiają do rozprzestrzeniania się czynników chorobowych.
Zimowanie - jeżeli nie jest odpowiednio przygotowane ,jest okresem krytycznym w hodowli karpia ,bo często staje się wylęgarnią schorzeń infekcyjnych i parazytoz , a widoczny efekt ma miejsce dopiero na wiosnę gdy ze wzrostem temperatury następuje przyspieszenie przemiany materii organizmów zmiennocieplnych. Wczesna jesienna ocena zdrowotności ryb pozwoli więc uniknąć strat w hodowli i niewykonania "wymarzonego" planu produkcji .
USŁUGI SANITARNO - WETERYNARYJNE
LEK.WET. IRENA KRAMER
UL. SIKORSKIEGO 8; 64 - 400 MIĘDZYCHÓD
Tel.: 095 - 748 - 2568;
Tel. kom.: 606-115- 285
ichtio15@poczta.fm
| |