06.03.2016

Wiosna 2016 w akwakulturze

Zima to tradycyjny okres spotkań i konferencji hodowców karpi. W tym roku w dniach 16-17 lutego w Rytwianach w województwie świętokrzyskim, staraniem LGR świętokrzyski Karp, we współpracy Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", odbyła się konferencja pn. "Wiosna 2016 w akwakulturze", która zgromadziła ponad 130 hodowców z całego kraju. Z pewnością magnesem, który przyciągnął tak dużą rzeszę rybaków, było wystąpienie dr Janusza Wrony na temat proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi śródlądowej uregulowań w sprawie dotacji i rekompensat przewidzianych w programie operacyjnym PO Rybactwo i Morze 20014-2020. Prelegent przez dwie godziny nie tylko przedstawiał założenia nowego programu, ale również odpowiadał na pytania zarówno te nadesłane wcześniej przez organizatorów, jak i te zadawane na bieżąco z sali. Niejako uzupełnieniem ww. informacji było przybliżenie przez dr Andrzeja Lirskiego z Instytutu Rybactwa śródlądowego w Olsztynie zasad wypełniania nowego kwestionariusza RRW-22. Wątpliwości, które pojawiały się na sali u osób mniej obeznanych w temacie, były na bieżąco wyjaśniane zarówno przez dr A. Lirskiego, jak i kolegów rybaków.

Pozostała część popołudnia poświęcona była na rozmowy o rynku karpi, czyli IV Karpiowej Debacie Rynkowej Pana Karpia. Następnego dnia swoją wizję wiosny 2016 na stawach hodowlanych w aspekcie suszy z roku ubiegłego przedstawił dr Jan Żelazny z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Jak zwykle prelegent, który cieszy się niesłabnącym u rybaków uznaniem, przedstawił najważniejsze zagrożenia dla zdrowia ryb, metody zapobiegania im, a także możliwości leczenia, podając przy tym mnóstwo konkretnych przykładów z praktyki w terenie.

Karpie można promować na wiele sposobów, to wnioski z referatu Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" wygłoszonego przez Zbigniewa Szczepańskiego. Towarzystwo począwszy od roku 2005 przeprowadziło wiele kampanii ogólnokrajowych z udziałem TV, radia i innych mediów, z tego tylko w ostatnich dwóch latach kilkadziesiąt imprez terenowych Karpiowozu, dwie wyprawy promocyjne do Rzymu i Watykanu, warsztaty rybackie i konkursy dla dzieci, programy i materiały sponsorowane w radio, telewizji, prasie, Internecie i wiele, wiele innych działań promujących jedzenie ryb śródlądowych i logo "Pan Karp". W podziękowaniu za efektywną współpracę przy promocji karpi w trakcie wyprawy do Watykanu w grudniu 2015 roku, z rąk prezesa TPR , specjalną statuetkę Pana Karpia otrzymał Marian Tomala z Gospodarstwa Rybackiego Przyborów.

Rybacy już nieco oswoili się z formalnościami, które trzeba spełnić, aby otrzymać zezwolenie na redukcję szkodników rybackich, ale wiedzy nigdy za dużo. Dariusz Gorzkiewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska w Kielcach przekazał zebranym rybakom sporo wiedzy praktycznej - jak skutecznie starać się w RDOś o zgodę na działania ochronne.

Na koniec konferencji najlepsze cechy dostępnych pasz karpiowych przedstawił Robert Idzikowski z Aller – Aqua, zapraszając jednocześnie hodowców na Forum Allerum organizowane na początku marca br.

Konferencja w Rytwianach oprócz trafnego doboru tematów, cechowała się również tym, że nie była przeładowana wystąpieniami, a uczestnicy mogli do woli zadawać pytania oczekując możliwie wyczerpujących odpowiedzi. Rybacy oczekują tego rodzaju merytorycznych spotkań, bez zbędnego zadęcia i pobocznych tematów. Co więcej - gotowi są za to zapłacić, nie zważając na dotychczasowe, dotowane przez UE gratisowe szkolenia, jeśli tylko koszt jest umiarkowany.

Wacław Szczoczarz i Zbigniew Szczepański