Strict Standards: Non-static method phpbb_captcha_factory::get_instance() should not be called statically in /home/virtualki/76511/forumrybacy2011/phpBB3/posting.php on line 185

Strict Standards: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, non-static method phpbb_captcha_qa::get_instance() should not be called statically in /home/virtualki/76511/forumrybacy2011/phpBB3/includes/captcha/captcha_factory.php on line 38
Giełda Rybacka • Wyślij odpowiedź

Dziwna barwa ryb

Wyślij odpowiedź


To pytanie identyfikuje i blokuje działania spambotów.

BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki wyłączone
Przegląd tematu
   

Pełny widok Przegląd tematu: Dziwna barwa ryb

Re: Dziwna barwa ryb

Post przez Adam z Garbowa » Pon Maj 04, 2020 10:33 pm

Toć nawet na Wikipedii,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anatomia_ryb
znajdziesz proste info: "O zabarwieniu skóry decydują komórki pigmentowe zwane chromatoforami... ...Kolor skóry może zmieniać się pod wpływem bodźców zewnętrznych lub stanu fizjologicznego ryby."
Niektóre ryby "bledną" wskutek nagłego stresu i dzieje się to dość gwałtownie bo nawet w ciągu kilku minut. Taka zmiana barwy zachodzi na skutek wewnętrznych przemian chromatoforów. Ale nie jedynie bo może ona być też wynikiem zwiększenia lub zmniejszenia liczby chromatoforów pod wpływem długo działających bodźców środowiska, zazwyczaj ma to związek z "ogólnym zabarwieniem" otoczenia. Ryba żyjąca w stawie z ciemnym mulistym podłożem, dużą liczbą roślinności i dodatkowo częściowo ocienionym będzie o wiele lepiej wybarwiona czyli ciemniejsza niż ryba tego samego gatunku żyjąca w stawie pozbawionym roślinności, mocno nasłonecznionym a do tego z jasnym gliniastym lub piaszczystym podłożem. Z doświadczenia wiem że woda, powiedzmy "gliniankowa", czyli z unoszącymi się drobinami gliny (szczególnie lessowej) przypominająca kawę z mlekiem, bardzo "wybiela" ryby. Zmiana barwy dotyczy też bardziej niektórych gatunków zauważyłem ze szczególnie blade robią się okoń, płoć, japoniec, szczupak, słonecznica. Trochę mniej karp, karaś, jaź, sum. Na przykład w akwarystyce jest tak że zazwyczaj te bardziej kolorowe gatunki są mniej podatne na to zjawisko jeśli chodzi o dostosowanie się do otoczenia , natomiast często są bardziej podatne na nagła zmianę ubarwienia w wyniku stresu. Ewolucyjnie jest to najprawdopodobniej podyktowane względami kamuflażu.

Moim zdaniem u Ciebie chodzi właśnie o to. Staw bez roślinności, niedawno czyszczony czyli bez mułu (jasne dno). Jeśli chcesz mieć ciemne ryby i taki "oczkowy stawik" to postaw na roślinność i klarowność wody. Wywal amury i ogranicz karpie - szczególnie duże. Powinno pomóc. Albo przyzwyczaj się do bladych ryb.

Re: Dziwna barwa ryb

Post przez Romek » Sob Kwi 25, 2020 4:06 pm

Witajcie. Nikt z Was nie zetknął się z takim problemem?

Dziwna barwa ryb

Post przez Romek » Pon Kwi 13, 2020 6:38 am

[list=][/list]Witam. Chciałem Was zapytać o opinię. Jak kiedyś już pisałem mam stawik ok 25x20 m do 2 m głębokości nieprzepływowy. Dno piaszczystoiłowe, pogłębiany rok temu roslinnosci brak bo ruby zjadają. Ryby raczej zdrowe natomiast martwi mnie to że wszystkie gatunki( karpie, amury liny, płocie i szczupaki) mają dziwnie jaśniejszą barwę np liny jakby jaśniejsze, plotki to tak jakby wręcz okolice między oczami a pokrywami skrzelowymi miały przezroczyste, jakby im czegoś brakowało albo woda miała coś w sobie co powoduje że taką osłabioną skórę miały.

Góra