IMPORT KARPIA

Moderator: ekspert_PK

IMPORT KARPIA

Postprzez RYBAK W » Nie Paź 30, 2011 12:28 pm

Jestem rybakiem z lubelskiego wschodnia część ,właśnie zakończyłem odłowy ,powoli odzywają się kontrachęci z poprzednich lat pytają o cenę ,odpowiadam że cena zaczyna się od 10 zł z tędecją rosnęcą w grudniu . Wczoraj dzwoni do mnie hurtownik i mówi że ostro przesadziłem z ceną bo na giełdzie w Panu Karpiu jest ogłoszenie karp importowany po 8 zł . Dziwi mnie skąd taka cena EURO drogie , pasza droga , paliwo drogie ,a tu cena 8 zł po ile on tam kupuje że się opłaca .Poza tym handlaż twierdzi że jego ryba jest lepsza od naszej drogiej. Ciekawy jestem czy sprowadzając rybę za granicy spełnia jakie kolwiek przepisy weterynaryjne ,byłem na szkoleniu dla przewożników zwierząt i jasno było powiedzane że transport na terenie kraju jest krótkim do 8 godzin a transport z zagranicy jest transportem długim i wymaga spełnienia dodatkowych warunków między innymi trasa powinna być uzgodniona z weterynarią ,wyznaczone miejsca postoju celem przelania wody, GPS itp . Wyjeżdżając z gospodarstwa zabieram całą teczkę dokumentów a i tak powiatowy pytał się co robię z wodą bo woda jest wektorem przenoszącym choroby jakby ryby nie były odpowiedzałem że ryby kasaruje a wodę przywożę . Taki importer nie zwarza na to że może przywieźdź na jakieś cholerstwo , zwala ryby i znika ,on nie hoduje tylko zarabia a poza tym podejrzewam że nie spełnia nawet połowy warunków transportu ,on ma zarobić a nan zoataje KHV . Dlatrego myślę że powinniśmy powiadomić odpowiednie służby weterynaryjne niech sprawdzą importerów . Co sądzicie o tej sprawie ?
RYBAK W ,,WK........NY''
RYBAK W
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Nie Paź 30, 2011 2:33 pm

RYBAK W napisał(a):Jestem rybakiem z lubelskiego wschodnia część ,właśnie zakończyłem odłowy ,powoli odzywają się kontrachęci z poprzednich lat pytają o cenę ,odpowiadam że cena zaczyna się od 10 zł z tędecją rosnęcą w grudniu . Wczoraj dzwoni do mnie hurtownik i mówi że ostro przesadziłem z ceną bo na giełdzie w Panu Karpiu jest ogłoszenie karp importowany po 8 zł . Dziwi mnie skąd taka cena EURO drogie , pasza droga , paliwo drogie ,a tu cena 8 zł po ile on tam kupuje że się opłaca .Poza tym handlaż twierdzi że jego ryba jest lepsza od naszej drogiej. Ciekawy jestem czy sprowadzając rybę za granicy spełnia jakie kolwiek przepisy weterynaryjne ,byłem na szkoleniu dla przewożników zwierząt i jasno było powiedzane że transport na terenie kraju jest krótkim do 8 godzin a transport z zagranicy jest transportem długim i wymaga spełnienia dodatkowych warunków między innymi trasa powinna być uzgodniona z weterynarią ,wyznaczone miejsca postoju celem przelania wody, GPS itp . Wyjeżdżając z gospodarstwa zabieram całą teczkę dokumentów a i tak powiatowy pytał się co robię z wodą bo woda jest wektorem przenoszącym choroby jakby ryby nie były odpowiedzałem że ryby kasaruje a wodę przywożę . Taki importer nie zwarza na to że może przywieźdź na jakieś cholerstwo , zwala ryby i znika ,on nie hoduje tylko zarabia a poza tym podejrzewam że nie spełnia nawet połowy warunków transportu ,on ma zarobić a nan zoataje KHV . Dlatrego myślę że powinniśmy powiadomić odpowiednie służby weterynaryjne niech sprawdzą importerów . Co sądzicie o tej sprawie ?
RYBAK W ,,WK........NY''

...........................................................................................................................................................

Możesz napisać gdzie takie szkolenie przewoźników się odbyło i gdzie można takie uprawnienia zrobić.
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez gość » Nie Paź 30, 2011 3:09 pm

o najbliższych szkoleniach dla konwojentów produktów akwakultury dowiesz się u NAJWYŻSZEGO POWIATOWEGO. Ja robiłem kilka lat temu w Oleśnicy u dr Bogdana.
A jeśli chodzi o importerów to ,,hodowcy,, z Gdańska,Pęczniewa czy Aleksandrowa Łódzkiego od dawna mają pracowników przeszkolonych bo bez tych papierów nie przekroczysz z żywą rybą granicy. Tak w ogóle to nawet na terenie kraju nie masz prawa wozić żywej ryby bez tych uprawnień przynajmniej od 2004 roku tak więc kolego pada pytanie ,,Kto tu pogrywa sobie ze służbami weterynaryjnymi?,,
gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Pon Paź 31, 2011 12:41 pm

gość napisał(a):o najbliższych szkoleniach dla konwojentów produktów akwakultury dowiesz się u NAJWYŻSZEGO POWIATOWEGO. Ja robiłem kilka lat temu w Oleśnicy u dr Bogdana.
A jeśli chodzi o importerów to ,,hodowcy,, z Gdańska,Pęczniewa czy Aleksandrowa Łódzkiego od dawna mają pracowników przeszkolonych bo bez tych papierów nie przekroczysz z żywą rybą granicy. Tak w ogóle to nawet na terenie kraju nie masz prawa wozić żywej ryby bez tych uprawnień przynajmniej od 2004 roku tak więc kolego pada pytanie ,,Kto tu pogrywa sobie ze służbami weterynaryjnymi?,,


Przepisy w tej sprawie nie są jednoznaczne.
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Pon Paź 31, 2011 1:03 pm

Tak, ale inspekcja drogowa wymaga między innymi tych dokumentów.
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez stawowy » Pon Paź 31, 2011 1:40 pm

Gość napisał(a):
gość napisał(a):o najbliższych szkoleniach dla konwojentów produktów akwakultury dowiesz się u NAJWYŻSZEGO POWIATOWEGO. Ja robiłem kilka lat temu w Oleśnicy u dr Bogdana.
A jeśli chodzi o importerów to ,,hodowcy,, z Gdańska,Pęczniewa czy Aleksandrowa Łódzkiego od dawna mają pracowników przeszkolonych bo bez tych papierów nie przekroczysz z żywą rybą granicy. Tak w ogóle to nawet na terenie kraju nie masz prawa wozić żywej ryby bez tych uprawnień przynajmniej od 2004 roku tak więc kolego pada pytanie ,,Kto tu pogrywa sobie ze służbami weterynaryjnymi?,,


Przepisy w tej sprawie nie są jednoznaczne.


a to bardzo ciekawe. Rozwiń kolego proszę swoją myśl.
stawowy
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Pon Paź 31, 2011 4:19 pm

Wchodzą w życie niektóre przepisy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. nr 106, poz. 1002 ze zm.). Dotyczą wyłącznie transportu koni, bydła, owiec, kóz świń i drobiu.

Ustawa dostosowująca nasze prawo do prawa Unii Europejskiej nic nie mówi o przewozie ryb.
O przewozi ryb mówi stara ustawa, na którą próbują powoływać się instytucje kontrolujące. Tylko nie mogą obowiązywać w Polsce dwie ustawy !
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Pon Paź 31, 2011 4:42 pm

Jeszcze dopowiem dlaczego.
Ustawa o ochronie zwierzat oraz zwalczaniu chorób zakaźnych z 2003 r w art. 4 pkt 18 mówi "zwierzętach gospodarskich" - rozumie się przez to zwierzęta gospodarskie w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich;

USTAWA

z dnia 20 sierpnia 1997 r.

o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

(Dz. U. z dnia 9 października 1997 r.)
art.2.1 ppkt 15 zwierzęta gospodarskie - konie, bydło, świnie, owce, kozy, drób, zwierzęta futerkowe i pszczoły

Jest też w tej ustawie pkt 2 że . Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej może, w drodze rozporządzenia, uznać zwierzęta inne niż wymienione w ust. 1 pkt 15 za zwierzęta gospodarskie, o ile są przeznaczone do hodowli.

Teraz pytanie, czy minister okreslił w drodze rozporzadzenia po wprowadzeniu ustawy o ochronie zwierząd z 2003 r, że ryby to zwierzęta gospodarcze ?

Pozdrawiam
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez stawowy » Pon Paź 31, 2011 7:41 pm

czyli sugerujesz - jeśli dobrze zrozumiałem- że koledzy którzy porobili sobie uprawnienia do przewozu ryb na kursach organizowanych przez inspekcję transportu drobowego ( jak słyszałem) na dziś mają zmarnowany czas i pieniądze?
I każdy w świetle obowiązujących na dziś przepisów może legalnie przewozić żywe ryby bez dodatkowych uprawnień?
stawowy
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Pon Paź 31, 2011 7:45 pm

Jeśli minister w rozporządzeniu określił ryby jako zwierzęta gospodarcze, to nie.
Jeśli nie określił, to jak powiedziałem, nie jest to jednoznaczne ?
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Pon Paź 31, 2011 7:50 pm

Gość napisał(a):Jeśli minister w rozporządzeniu określił ryby jako zwierzęta gospodarcze, to nie.
Jeśli nie określił, to jak powiedziałem, nie jest to jednoznaczne ?
Uprawnienia, nie zdobywa się na kursach organizowanych przez ITD, ale wydaje je Powiatowy Lek. Wet. po szkoleniu, którego tryb określają odpowiednie przepisy.
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Nie potrafię nawet wiązać worka » Śro Lis 02, 2011 10:33 pm

Oto co napisali na stronie Magazynu Przemysłu Rybnego pod tytułem ,,Prezent Posłów RP dla hodowców ryb''. Niestety nie znalazłem tej nowelizacji.
http://www.mprfish.com/
Nie potrafię nawet wiązać worka
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Grzegorz0_4 » Pią Lis 04, 2011 8:21 pm

Witam, kilka lat temu starając sie o " środki unijne" wyliczałem wielkośc ekonomiczna gospodarstwa, musiałem ją znaczne zmniejszyć ponieważ wykładnia ARiMR oparta o obowiązujące prawo była taka iż ryby nie sa zwierzętami gospodarskimi, nie wliczaja sie do ECU. ( Za to francuski ślimak to ryba bodajże, ..........)
Pozdrawiam
Grzegorz0_4
 
Posty: 173
Rejestracja: Pią Cze 03, 2011 8:07 am

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez Gość » Nie Lis 06, 2011 8:35 pm

Bardzo proszę o odpowiedź na zadane pytanie.
Czy karp jest zwierzęciem gospodarczym i które przepisy o tym mówią ?
Gość
 

Re: IMPORT KARPIA

Postprzez PKarp » Nie Lis 06, 2011 11:55 pm

Należy wpisać w google hasło "Zwierzęta gospodarskie" i oto odpowiedź:
Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich - Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) zwierzęta gospodarskie:

a) koniowate – zwierzęta gatunków: koń (Equus caballus) i osioł (Equus asinus),

b) bydło – zwierzęta gatunków: bydło domowe (Bos taurus) i bawoły (Bubalus bubalus),

c) jeleniowate – zwierzęta z gatunków: jeleń szlachetny (Cervus elaphus), jeleń sika (Cervus nippon) i daniel (Dama dama) utrzymywane w warunkach fermowych w celu pozyskania mięsa lub skór, jeżeli pochodzą z chowu lub hodowli zamkniętej, o których mowa w przepisach prawa łowieckiego, albo chowu lub hodowli fermowej,

d) drób,

e) świnie (Sus scrofa),

f) owce (Ovis aries),

g) kozy (Capra hircus),

h) pszczołę miodną (Apis mellifera),

i) zwierzęta futerkowe;

Ryby nie występuja w tym spisie, więc nie są Zw. gosp.
PKarp
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 189 gości