Srodki w ramach osi...

Moderator: ekspert_PK

Srodki w ramach osi...

Postprzez Gość » Wto Lut 07, 2012 8:11 pm

Jak wiemy rozpoczął się nabór wniosków na środki osi priorytetowej 4 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.

Zawiodłem się dziś bardzo po rozmowie z osobami z LGR-u bo okazało się , że ładnie to wszystko wygląd na papierze a w rzeczywistośći jak ktoś chce działać w rybactwie to figa z makiem mu sie należy.

Mój pomysł dotyczy hodowli ryb ozdobnych w obiegu zamkniętym, taka działalność podchodzi pod dział specjalny produkcji rolnej co oznacza, że jestem na Krusie ale płacę podatek dochodowy. Mi to pasuje. Produkcja miałaby być prowadzona w małym obiekcie z płyty warstwowej z pompa ciepła i układem solarnym jako główne żródło podgrzewania wody.
W tym momencie nie jestem rybakiem ale taką działalność chciałbym prowadzić realizując powyższy pomysł.

Budynek na jaki mam pozwolenie to budynek gospodarczy i ekspert stwierdził, że mogę taką budowę sfinansować z ewentualnie przyznanych środków.
Natomiast co mnie niemile zaskoczyło to wiadomość, że aby taką dotację dostać muszę działać nie jako rolnik/rybak ale zarejestrować działalnośc gospodarczą. Tylko pytanie po co? Jak przez 10 lat oddam państwu tyle zusu co cała dotacja warta a potem będę się dalej z tym męczył do końca życia.

Może ktoś ma pomysł i wiedzę czy w moim przypadku mogę skorzystać z innych dotacji?
Gość
 

Re: Srodki w ramach osi...

Postprzez okradziony rybak w gumofilcach » Wto Lut 07, 2012 9:10 pm

PO ryby 2007-13 zostało zaopatrzone w ogromne środki finansowe. Nasi urzędnicy długo myśleli jak wydrzeć te pieniądze rybakom i wymyślili LGRy- połowa kasy idzie z marszu na urzędy gminne i biuro czyli etaty dla nowych urzędników a reszta ma być rozdysponowana na wskazane w strategiach przez w gminy cele. Mało tego, już po rozpoczęcu tego programu niedawno zostały wprowadzone nowe przepisy jeszcze bardziej utrudniające dostęp do dotacji rybakom. To jest marnotrawienie pieniędzy przyeznaczonych dla rybactwa.
Zainteresowani wiedzą że dlatego właśnie brakło środków na działania wodnośrodowiskowe dla wszystkich rybaków. Niestety trzeba to powtarzać bo niektórzy o tym zapominają.
okradziony rybak w gumofilcach
 

Re: Srodki w ramach osi...

Postprzez Gość » Wto Lut 07, 2012 9:38 pm

A jak popatrzyłem na ogłoszenie z zeszłego roku komu przyznano to krew mi się zagotowała, dwa przykłady:

130 tys. na budowę hali sprzedaży dla firmy handlujacej elementami pomp ciepla
162 tys. na uruchomieni punktu sprzedazy detalicznej firmy kładącej dachy

brak słów...
Gość
 

Re: Srodki w ramach osi...

Postprzez Nowy » Wto Lut 07, 2012 11:00 pm

Generalnie różowo nie jest, ale :
1. Kto powiedział, że gminy miały pisać strategie? Znam kilka LGR, gdzie robiono to pod dyktando rybaków (przykład Nadnotecka Grupa Rybacka)
2. A tak na dobrą sprawę, to Kolega , który chce ozdobne ryby produkowac też może być na cenzurowanym u tradycyjnych hodowców ryb konsumpcyjnych. Też mogą narzekać, że pieniądze rybackie nie są dla akwarystów, tak?
Nowy
 

Re: Srodki w ramach osi...

Postprzez 84 » Śro Lut 08, 2012 7:28 am

LGRy w których strategie pisali rybacy zostali oszukani przez administrację. Niedawno weszło nowe rozporządzenie ministerstwa rolnictwa zmieniające zasady gry w trakcie jej trwania. Niewielka grupa szczęśliwców zdążyła rozpisać konkursy przed wejściem tych przepisów i oni po baardzo mocnym naciągnięciu prawa może coś skorzystają. W każdej chwili jednak urzędnicy podczas kontroli ich inwestycji będą mogli beztrudu wykazać złe wykożystanie środków i odebrać dotację z odsetkami. Niektórzy aby kupić koparkę zakładają działalność gospodarczą polegającą na usługach inni aby wybudować magazyn na paszę zakładają handel zbożem tylko że ta koparka nie będzie mogła legalnia pracować w gospodarstwie a w tym magazynie nie można trzymać legalnie zboża dla ryb.

Co do hodowli ryb ozdobnych to niektórzy rybacy którzy nie są nowi w tej branży wiedzą już że reculkulaty i produkcja ryb w halach jest przyszłością akwakultury. Jak ktoś wybuduje odpowiedniej wielkości taki system to może w nim produkować oprócz ryb ozdobnych również sumy,jesiotry,pstrągi a byćmoże że i karpie(jeśli KHV nie odpuści)

Może ktoś z kolegów zna jakieś przykłady wykożystywania środków z LGR dla dobra rybaków którzy je zakładali? Bardzo bym prosił o podanie takich przykładów.
84
 

Re: Srodki w ramach osi...

Postprzez świr » Czw Lut 09, 2012 3:25 pm

kolego z Nadwarciańskiej!
Piałeś strategie bo gminy Ci na to powoliły,jeśli jesteś zorientowany to odpowiedz sobie na poniższe pytania a zobaczysz, że to nie rybacy zawinili, po prostu nie dano im szansy:
*kto mógł a kto musiał tworzyć LGR?
*kto to jest rybak i ile jest rybaków i "rybaków"?
*kto jest najwyższą władzą LGR i czy rybacy mogą w niej uzyskać większość? W naszym LGR Wójt nakazał uczestnictwo w zebraniu wszystkim nauczycielom i urzędasom
świr
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 51 gości

cron