Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Moderator: ekspert_PK

Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez szlak18 » Śro Lis 21, 2012 8:56 pm

Szanowni Państwo.
Jestem na całkowitym początku drogi zmierzającej do hodowli ryb. Interesuje mnie hodowla z basenach – umieszczonych w budynkach.
Nie jestem rolnikiem – prowadzę działalność gospodarczą
Mam pytanie dotyczące uwarunkowań prawnych.
Czy na ustawienie basenów w budynku, napełnienie ich wodą – z wodociągu?, ewentualnym spuszczaniem wody do kanalizacji, potrzebne są te pozwolenie wodne czy jakieś inne formalności?
Czy potrzebny jest jakiś nadzór weterynaryjny i sanitarny nad hodowlą? Gospodarka odpadami (osady z filtrów)
Co ze sprzedawaniem ryb, czy mogę, że tak powiem, sprzedawać je żywe z wiadra? A jakbym je chciał wypatroszyć i uwędzić?

Zanim zacznę dokładnie liczyć chciałbym poznać wymagania prawne.
Z góry dziękuję za informacje.
szlak18
 
Posty: 3
Rejestracja: Śro Lis 21, 2012 8:54 pm

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Gość » Śro Lis 21, 2012 9:21 pm

zajmij się tym czym do tej pory się zajmujesz :) to jest dobra rada niejeden podobny do ciebie utopił w hodowli w recyrkulatach grube miliony i próbuje sprzedać
swoją inwestycję, są to duże koszty utrzymania a jak, nie masz dojścia do rynku zbytu ( znajomości ) na zachodzie to czyste samobójstwo
dla twoich pieniedzy.
Gość
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Repetosiak » Śro Lis 21, 2012 9:59 pm

Święte słowa.

Mamy wiele przykładów jak łatwo wydać kasę gorzej ją odrobić. Dzisiaj jak to powiedział kotoś moądrzejszy nie sztuka wyprodukować sztuka sprzedać z zyskiem....
Repetosiak
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez szlak18 » Śro Lis 21, 2012 10:12 pm

W takim razie z innej beczki.
Kasa się nie liczy. Ot tak dla celów zabijania czasu i radości z obcowania z ludźmi na targu.

Pytanie akademickie dotyczące uwarunkowań prawnych. By jakiś życzliwy nie doniósł na mnie gdzie trzeba i pozbawił radości.

Czy na ustawienie basenów w budynku, napełnienie ich wodą – z wodociągu?, ewentualnym spuszczaniem wody do kanalizacji, potrzebne są te pozwolenie wodne czy jakieś inne formalności?
Czy potrzebny jest jakiś nadzór weterynaryjny i sanitarny nad hodowlą? Gospodarka odpadami (osady z filtrów)
Co ze sprzedawaniem ryb, czy mogę, że tak powiem, sprzedawać je żywe z wiadra? A jakbym je chciał wypatroszyć i uwędzić?

Nie proszę o analizę ekonomiczną a o szkic prawny. Czy ktoś jest na tyle obyty w tym obszarze i zechce przynajmniej rzucić tropy?
szlak18
 
Posty: 3
Rejestracja: Śro Lis 21, 2012 8:54 pm

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez gość » Śro Lis 21, 2012 10:58 pm

szlak18 napisał(a):W takim razie z innej beczki.
Kasa się nie liczy. Ot tak dla celów zabijania czasu i radości z obcowania z ludźmi na targu.

Pytanie akademickie dotyczące uwarunkowań prawnych. By jakiś życzliwy nie doniósł na mnie gdzie trzeba i pozbawił radości.

Czy na ustawienie basenów w budynku, napełnienie ich wodą – z wodociągu?, ewentualnym spuszczaniem wody do kanalizacji, potrzebne są te pozwolenie wodne czy jakieś inne formalności?
Czy potrzebny jest jakiś nadzór weterynaryjny i sanitarny nad hodowlą? Gospodarka odpadami (osady z filtrów)
Co ze sprzedawaniem ryb, czy mogę, że tak powiem, sprzedawać je żywe z wiadra? A jakbym je chciał wypatroszyć i uwędzić?

Nie proszę o analizę ekonomiczną a o szkic prawny. Czy ktoś jest na tyle obyty w tym obszarze i zechce przynajmniej rzucić tropy?

Potrzebne jest pozwolenie na pobór wody do celów rolniczych, przy hodowli pow. kilkuset kilo i tak będziesz musiał bić studnię głębinową (pozwolenie na budowę, pozwolenie na pobór wody)
Hodowla musi być zarejestrowana w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym gdzie nadają jej numer i dopuszczają do produkcji jeżeli nie ma poważnych niedociągnięć.
Po uzyskaniu pozytywnych wyników badań ZHW lub prywatnej diagnostyki weterynaryjnej jak najbardziej możesz je sprzedawać. A jakbyś chciał je wypatroszyć i uwędzić to musisz jeszcze wybudować przetwórnię z wędzarnią.
gość
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez szlak18 » Śro Lis 21, 2012 11:07 pm

No i o to chodziło. Teraz do weterynarza.
Dzięki
szlak18
 
Posty: 3
Rejestracja: Śro Lis 21, 2012 8:54 pm

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez buchto » Czw Lis 22, 2012 6:12 pm

Obawiam się, że koledzy wprowadzili Cię w błąd. System filtracyjny w obiegach zamkniętych, kwalifikuje się jako instalacja do oczyszczania ścieków przemysłowych jako że w odchodach rybich znajduje się znaczna ilość azotu i fosforu (tzw. II grupa ocenowa, pkt. 78). Z tego powodu musisz na to uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
Musisz mieć również pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie niebezpieczne dla środowiska wodnego (art. 122, ust. 1, pkt. 10 Prawa Wodnego).
Pozostaje kwestia zagospodarowania odpadów - odchody rybie nie są nawozem w rozumieniu przepisów Ustawy o nawozach i nawożeniu, tylko odpadem o kodzie 02 01 06. Możesz to za opłatą oddawać na składowisko, bądź uzyskać zezwolenie Starosty na prowadzenie odzysku odpadów.
powodzenia
buchto
 
Posty: 15
Rejestracja: Nie Cze 10, 2012 8:21 pm

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Gość » Czw Lis 22, 2012 6:31 pm

ja się dziwię ludziom o słomianym zapale i zerowym pojęciem o uwarunkowaniach na tego rodzaju przedsięwzięcie, realizację budowy hodowli ryb poprzez pozyskane informacje z forum. szok,

jeden taki był co chciał sandacze w RAS w Nysie hodować, potem ktoś mu słomiany zapał ostudził to mu ktoś podsunął pomysła na tęczaki, a w ostateczności jeszcze nie skonczył budowy hodowli a już chce ją sprzedać. ( RAS w Polsce nie ma szans konkurować ze stawami ziemnymi - wbijcie sobie to ludzie do głów, to nie Holandia czy Norwegia ).
Jeszcze troche czasu a zobaczycie co się stanie z GlobalFishem z pod Płońska i ich zakładem jak nie znajdą zbytu na zachodzie )
Gość
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Semita » Czw Lis 22, 2012 7:55 pm

Gość napisał(a):ja się dziwię ludziom o słomianym zapale i zerowym pojęciem o uwarunkowaniach na tego rodzaju przedsięwzięcie, realizację budowy hodowli ryb poprzez pozyskane informacje z forum. szok,

jeden taki był co chciał sandacze w RAS w Nysie hodować, potem ktoś mu słomiany zapał ostudził to mu ktoś podsunął pomysła na tęczaki, a w ostateczności jeszcze nie skonczył budowy hodowli a już chce ją sprzedać. ( RAS w Polsce nie ma szans konkurować ze stawami ziemnymi - wbijcie sobie to ludzie do głów, to nie Holandia czy Norwegia ).
Jeszcze troche czasu a zobaczycie co się stanie z GlobalFishem z pod Płońska i ich zakładem jak nie znajdą zbytu na zachodzie )

Można budować wielkie inwestycje po to, żeby coś produkować, ale można też budować, żeby zarobić na samej budowie. I ja należę do tych drugich, więc jeśłi zamknę hodowlę tilapii, to po to, żeby uszczknąć kolejnych milionów z pieniędzy z UE w innym kraju. Nie wiem, czy to dla Ciebie jasne, ale wśród moich pobratymców to nazywa się specjalny talent do robienia interesów, smykałka wyssana z mlekiem matki.
Semita
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez akwakulturalny » Czw Lis 22, 2012 8:35 pm

a się dziwię ludziom o słomianym zapale i zerowym pojęciem o uwarunkowaniach na tego rodzaju przedsięwzięcie, realizację budowy hodowli ryb poprzez pozyskane informacje z forum. szok,

Mniej rozsądne na pewno jest zamiast napisać na forum zadzwonienie do firmy np. Nowego Targu gdzie powiedzą: oczywiście wszytko da się zrobić tanio i dobrze zarobić. A tutaj koledzy bardziej doświadczeni powiedzą wszystkie za i przeciw (jak widzę głównie przeciw). Wtedy taki człowiek może bardziej przemyśli w co utopi swoje miliony.
akwakulturalny
 
Posty: 4
Rejestracja: Pią Paź 26, 2012 3:04 pm

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Gość » Czw Lis 22, 2012 9:01 pm

Semita napisał(a):
Gość napisał(a):ja się dziwię ludziom o słomianym zapale i zerowym pojęciem o uwarunkowaniach na tego rodzaju przedsięwzięcie, realizację budowy hodowli ryb poprzez pozyskane informacje z forum. szok,

jeden taki był co chciał sandacze w RAS w Nysie hodować, potem ktoś mu słomiany zapał ostudził to mu ktoś podsunął pomysła na tęczaki, a w ostateczności jeszcze nie skonczył budowy hodowli a już chce ją sprzedać. ( RAS w Polsce nie ma szans konkurować ze stawami ziemnymi - wbijcie sobie to ludzie do głów, to nie Holandia czy Norwegia ).
Jeszcze troche czasu a zobaczycie co się stanie z GlobalFishem z pod Płońska i ich zakładem jak nie znajdą zbytu na zachodzie )

Można budować wielkie inwestycje po to, żeby coś produkować, ale można też budować, żeby zarobić na samej budowie. I ja należę do tych drugich, więc jeśłi zamknę hodowlę tilapii, to po to, żeby uszczknąć kolejnych milionów z pieniędzy z UE w innym kraju. Nie wiem, czy to dla Ciebie jasne, ale wśród moich pobratymców to nazywa się specjalny talent do robienia interesów, smykałka wyssana z mlekiem matki.


to się nie nazywa smykałka do robienia interesów tylko burdel unijny, który doprowadzi akwakulturę w UE do ruiny kosztem zysku kacyków z ARMiRu i innych rządowych pachołków z Minrolem włącznie we wszystkich krajach, ta chora gospodarka planowana UE doprowadziła do totalnego rozwalenia rybactwa i rybołówstwa w polsce ( ceny rybw dół, wzrost kosztów mat. )a zarabia tylko wartswa spekulantów z pieniedzmi, przyznaj się że pracujesz w armirze lub jesteś pociotkiem jednych z nich.
brazylia, chiny i inne potęgi które rzeczywiscie inwestują i mają pomysł na akwakulturę zniszczą tą EUROKOMUNĘ
Gość
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Gość » Czw Lis 22, 2012 11:54 pm

akwakulturalny napisał(a):
a się dziwię ludziom o słomianym zapale i zerowym pojęciem o uwarunkowaniach na tego rodzaju przedsięwzięcie, realizację budowy hodowli ryb poprzez pozyskane informacje z forum. szok,

Mniej rozsądne na pewno jest zamiast napisać na forum zadzwonienie do firmy np. Nowego Targu gdzie powiedzą: oczywiście wszytko da się zrobić tanio i dobrze zarobić. A tutaj koledzy bardziej doświadczeni powiedzą wszystkie za i przeciw (jak widzę głównie przeciw). Wtedy taki człowiek może bardziej przemyśli w co utopi swoje miliony.


autoreklama ? dla mnie ta firma to żadne guru w tych sprawach
Gość
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez gość » Pią Lis 23, 2012 5:23 am

Gość napisał(a):
akwakulturalny napisał(a):
a się dziwię ludziom o słomianym zapale i zerowym pojęciem o uwarunkowaniach na tego rodzaju przedsięwzięcie, realizację budowy hodowli ryb poprzez pozyskane informacje z forum. szok,

Mniej rozsądne na pewno jest zamiast napisać na forum zadzwonienie do firmy np. Nowego Targu gdzie powiedzą: oczywiście wszytko da się zrobić tanio i dobrze zarobić. A tutaj koledzy bardziej doświadczeni powiedzą wszystkie za i przeciw (jak widzę głównie przeciw). Wtedy taki człowiek może bardziej przemyśli w co utopi swoje miliony.


autoreklama ? dla mnie ta firma to żadne guru w tych sprawach

Kolega czyta ze zrozumieniem.
A problem leży faktycznie w braku naprawdę dobrej technologii na naszym rynku; oraz kosztach energii elektrycznej, która w wartości brutto jest dużo droższa niż w Danii czy Holandii.
gość
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez Repetosiak » Pią Lis 23, 2012 12:33 pm

Panowie,

Życzę powodzenia w RAS-ach. Co do tilapii tonami można sciągnąć z Wietnamu czy Chin po kosztach niższych niż z RASu. Czy konsument doceni smak świeżej tilapii czas oceni Poza tym proponuje zastanowić się nad hodowlami w Norwegi Holandii i Dani. Jeżęli ktoś w RASie tam nie pracował nie wie co trzeba zrobić z rybą żeby była zjadliwa przed sprzedażą... Dlatego też RASy tam padają. Konsument zaczyna doceniać rybkę z natury. A Polska cóż specyficzny kraj....
Repetosiak
 

Re: Obieg zamknięty a sytuacja prawna.

Postprzez gość » Nie Lis 25, 2012 3:46 pm

Repetosiak napisał(a):Panowie,

Życzę powodzenia w RAS-ach. Co do tilapii tonami można sciągnąć z Wietnamu czy Chin po kosztach niższych niż z RASu. Czy konsument doceni smak świeżej tilapii czas oceni Poza tym proponuje zastanowić się nad hodowlami w Norwegi Holandii i Dani. Jeżęli ktoś w RASie tam nie pracował nie wie co trzeba zrobić z rybą żeby była zjadliwa przed sprzedażą... Dlatego też RASy tam padają. Konsument zaczyna doceniać rybkę z natury. A Polska cóż specyficzny kraj....


Coś mi się widzi że RAS nie jest na rękę grupie trzymającej flaszkę.
Pytanie :"dlaczego"?
Czyżby niechęć zrozumienia technologii?
Czy faktycznie technologia z nowego targu jest zła mimo tego że jednak jest przedstawiana jako działająca?
Czy jednak jest dobra ale nie jest komuś na rękę i bruździ?
Konkretnie się wypowiedzcie a nie dmuchacie w waciaki.
gość
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 34 gości