księga stawowa arimr

Moderator: ekspert_PK

księga stawowa arimr

Postprzez beneficjent » Pon Kwi 22, 2013 8:15 pm

Witam
ARIMR podała wzór wyciągu z księgi stawowej. Czy oprócz tego wyciągu mam obowiązek prowadzić bardziej rozbudowaną księgę? Czy przedmiotem kontroli na miejscu będzie tylko wyciąg czy bardziej rozbudowana księga? Proszę o wyjaśnienie.
beneficjent
 

Re: księga stawowa arimr

Postprzez Gość » Pon Kwi 22, 2013 8:36 pm

Tutaj masz telefon i zasięgnij info u źródła, nie szukaj pośredników. Zawsze możesz napisać e-mail na info@arimr.gov.pl ( w tytule podaj temat nawiązujący do PO RYBY 2007-2013)

http://www.arimr.gov.pl/o-arimr/departa ... actwa.html
Gość
 

Re: księga stawowa arimr

Postprzez Gość » Pon Kwi 22, 2013 10:44 pm

Masz wybór. Możesz złożyć wyciąg, lub tak jak w latach ubiegłych księgę stawową. Urzędnicy nie byli by sobą, gdyby nie starali utrudnić nam życia poprzez dodatkowe wymogi. Okazuje się że w wyciągu musisz podać czy przeznaczasz odłowione ryby na konsumpcję czy na zarybienie. Jednocześnie ARMIR podaje co powinna zawierać księga stawowa i nie ma tam takiej pozycji. Okazuje się, że nie musisz składać faktur i dokumentów dotyczących zakupu i rozchodu ryb, ale musisz je posiadać w razie kontroli. Co się stanie jeśli kontrola wykaże różnice ? Moim zdaniem bezpieczniej jest złożyć dokumenty takie jak w latach ubiegłych, czekać na weryfikację i ewentualne poprawki i nie ryzykować kontroli.
Gość
 

Re: księga stawowa arimr

Postprzez Gość » Pon Kwi 22, 2013 10:53 pm

Jak złożysz księgę stawową, to w razie ewentualnych błędów zostaniesz poproszony o poprawienie. Jak złożysz wyciąg z księgi, a następnie kontrola wykryje błędy to grozi ci utrata dopłat.
Gość
 

Re: księga stawowa arimr

Postprzez PAN KARP » Wto Kwi 23, 2013 1:59 pm

Gość napisał(a):Jak złożysz księgę stawową, to w razie ewentualnych błędów zostaniesz poproszony o poprawienie. Jak złożysz wyciąg z księgi, a następnie kontrola wykryje błędy to grozi ci utrata dopłat.

Temat budzi zrozumiałe zainteresowanie, a to jest sygnał dla autorów tego rozwiazania o potrzebie krótkiego wyjasnienie jego walorów i intencji wprowadzenia. Myślę, że to może przeciąć też niektóre obawy, domysły i nadinterpretacje rybaków.
PAN KARP
 
Posty: 244
Rejestracja: Śro Sty 24, 2007 7:07 pm

Re: księga stawowa arimr

Postprzez Gość » Wto Kwi 23, 2013 2:52 pm

PAN KARP napisał(a):
Gość napisał(a):Jak złożysz księgę stawową, to w razie ewentualnych błędów zostaniesz poproszony o poprawienie. Jak złożysz wyciąg z księgi, a następnie kontrola wykryje błędy to grozi ci utrata dopłat.

Temat budzi zrozumiałe zainteresowanie, a to jest sygnał dla autorów tego rozwiazania o potrzebie krótkiego wyjasnienie jego walorów i intencji wprowadzenia. Myślę, że to może przeciąć też niektóre obawy, domysły i nadinterpretacje rybaków.


Dotychczas składaliśmy wniosek wraz załącznikami. Między innymi było to potwierdzone ksero z księgi stawowej oraz dokumenty potwierdzające nabycie i sprzedaż ryb (faktury, faktury RR, rachunki, oświadczenia rolników ryczałtowych) Urzędnicy ARMiR-u sprawdzali to wszystko. W razie wykrycia błędów wzywali do wyjaśnienia, ewentualnie do poprawienia błędów.
Teraz składamy tylko wyciąg z księgi stawowej (z dodatkowymi wymogami dotyczącymi przeznaczenia ryb na cele konsumpcyjne i zarybieniowe). Księgę stawową i rachunki musimy posiadać i przedstawić ją w razie ewentualnej kontroli. Co się stanie jeśli kontrola przeprowadzona z 2 lata wykryje nieprawidłowości ?
Przykład: odłowiłem w listopadzie 500 kg szczupaka kroczka 400-600 g i wpisałem w księgę przeznaczenie- sprzedaż na cele zarybieniowe. Do kwietnia na cele zarybieniowe sprzedałem 400 kg, a 100 kg niesprzedanych przeznaczyłem na konsumpcję. Czy oznacza to, że mogłem podać nieprawdę w księdze i odpisie ?
Na przychylność pracowników ARMiR-u liczę, ale praktyka z lat ubiegłych pokazała, że nie liczy się ich dobra wola, ale wytyczne MR, które są dla instytucji pośredniczącej nakazem wykonania.
Gość
 

Re: księga stawowa arimr

Postprzez beneficjent » Śro Kwi 24, 2013 8:35 am

Witam ponownie
Na razie z wpisów powyżej wnioskuję że nikt nic nie wie. Ze swej strony chciałbym podkreślić że jest to krok w dobrym kierunku gdy ARIMR wprowadza oficjalny i uznawany przez jej urzędników wzór dokumentu. Wcześniej musieliśmy się gimnastykować a każdy oceniający w terenie interpretował przepisy po swojemu i wysyłał setki pytań i próśb o wyjaśnienia i doprecyzowania.
Dobrze byłoby gdyby agencja poinformowała nas czy ten dokument to już wszystko co rozumie pod nazwą księga stawowa? Może nazwa załącznika: "wyciąg z księgi stawowej" jest trochę niefortunna. myślę że mogą być co najmniej dwie możliwości interpretacji:
1. ARIMR uważa że księga stawowa jest dokumentem obejmującym wiele lat i składającym się z części które opisują poszczególne lata. Może taka część opisująca rok za który składam wiosek o płatność chociaż kompletna to nazywana jest wyciągiem z księgi.
2. ARIMR nie jest pewna jak księga stawowa powinna wyglądać i jak prowadzą ją poszczególni rybacy. Mogą oni robić w niej wpisy i notatki nie istotne dla programu wodno-środowiskowego. Więc w tej sytuacji agencja określiła minimalną zawartość treści księgi która jest obowiązkowa dla beneficjentów tego programu i tę minimalną obowiązkową część nazwała "wyciągiem z księgi stawowej" - w takiej sytuacji powinna ogłosić , że inne wpisy nie będą sprawdzane a ich brak nie skutkuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla beneficjenta.

odnosząc się do postu gościa który radzi mi skierowanie swoje pytanie bezpośrednio do ARIMR:
Szanowny kolego, historia pokazała, że na odpowiedzi na moje pytania udzielone przez jednego urzędnika nie były honorowane później przez innego. Ten drugi wymusił na tym pierwszym wycofanie się z tych informacji i następnie zerwanie mojej umowy. Z kontaktów z inną instytucją pośredniczącą Urzędem Marszałkowskim mam nawet imaile z odpowiedziami na moje pytania pisane przez kierownika wydziału z których potem się wycofał bo dyrektor to inaczej widział.
Dlatego nauczony doświadczeniem wolę sprawę załatwić przez forum Pana Karia. Towarzystwo Promocji Ryb wielokrotnie użyczało swojej strony internetowej na różnego rodzaju oficjalne ogłoszenia więc liczę że za pośrednictwem forum rybaków osoba odpowiedzialna w ARIMR wyjaśni wszystkie wątpliwości. Myślę że leży to również w interesie ARIMR żeby usprawniać proces oceny naszych wniosków.
beneficjent
 

Re: księga stawowa arimr

Postprzez Gość » Śro Kwi 24, 2013 8:52 am

Zgadzam się z Tobą. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak, że wyciąg z księgi stawowej ma usprawnić pracę urzędników ARMiR jednocześnie komplikuje sytuację dla beneficjenta. Daje to nowy oręż dla kontrolerów. Oczywiście rozumiem, że mogę tak jak w latach ubiegłych złożyć ksero ksiąg, tylko dlaczego nie mogę złożyć dokumentów zakupu i sprzedaży ryb, skoro i tak muszę je posiadać i okazać w trakcie kontroli ?
Gość
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości

cron