KHV

Moderator: ekspert_PK

Re: KHV

Postprzez Gość » Sob Mar 27, 2010 8:41 pm

Dlaczego oba wyniki były różne ? Jeśli były badane na obecność wirusa innymi markerami genetycznymi (innymi odcinkami par zasad ) to oba wyniki mogły się różnić.Poza tym jest już nowa forma wirusa jeszcze nie wyizolowanego .
Gość
 

Re: KHV

Postprzez rybak » Nie Mar 28, 2010 6:27 am

giza napisał(a) :
> Koledzy, zapomnijcie o KHV !
> Wirusa mają wszystkie karpie. Dobierzcie odpowiednio obsady do warunków
> tlenowych oraz żyzności ( min 50 % przyrostu z naturalnego ), nie dopuście
> do chorób zgorzelowych, a nie będzie u was śnięć !
> Zagadka : ryba zapakowana w worek z tlenem, dowieziona do Frankfurtu w
> dobrej kondycji KHV ujemne, ta sama ryba wysłana kurierem do Puław, badana
> w stanie śniętym po 2-3 dniach KHV dodatni.
> Dlaczego ?


Niedokońca się z Tobą zgadzam kolego.Miałem w ostatnich latach często syuację deficytów tlenowych i zgorzela.Występowały śnięcia dochodzące do kilkuset sztuk na jednym stawie. Gdybym miał KHV powinno mi wylecieć około 90% obsady.Tymczasem po jesiennych odłowach okazywało się,że wszystkie ubytki łącznie z tymi związanymi ze zgorzelem były niewiększe niż 10%.
Ja również uważam że prawdopodobnie wszyscy mamy KHV lecz z mojego doświadczenia wynika że nie uruchamia go deficyt tlenowy ani zgorzel. Pytanie CO URUCHAMIA KHV? pozostaje otwarte.Może ktoś ma jakieś doświadczenia i podzili się z nami na tym forum...
rybak
 
Posty: 70
Rejestracja: Nie Mar 21, 2010 3:57 pm

Re: KHV

Postprzez Gość » Nie Mar 28, 2010 10:11 am

giza napisał(a) :
> Koledzy, zapomnijcie o KHV !
> Wirusa mają wszystkie karpie. Dobierzcie odpowiednio obsady do warunków
> tlenowych oraz żyzności ( min 50 % przyrostu z naturalnego ), nie dopuście
> do chorób zgorzelowych, a nie będzie u was śnięć !
> Zagadka : ryba zapakowana w worek z tlenem, dowieziona do Frankfurtu w
> dobrej kondycji KHV ujemne, ta sama ryba wysłana kurierem do Puław, badana
> w stanie śniętym po 2-3 dniach KHV dodatni.
> Dlaczego ?
Już wiadomo że jeśli różnymi markeremi genetycznym ( innymi odcinkami par zasad )robimy metodą PCR test na obecność wirusa CypHV-3 .To wyniki mogą być różne . Pytanie jakimi metodami były robione testy .Po za tym wirus jeśli jest obecny w organiźmie(forma utajona ) może usadawiać się w różnym tkankach , pytanie z których tkanek były brane próby ?.
Gość
 

Re: KHV

Postprzez giza » Nie Mar 28, 2010 11:25 am

Nie znam metod oznaczania KHV. Fakt jest taki, jeśli chcecie mieć świadectwo badania na obecność KHV z wynikiem dodatnim to wysyłajcie ryby kurierem do Puław. Jeśli natomiast chcecie mieć wynik ujemny zapakujcie ryby w worek z tlenem i zawieście je do Frankfurtu. Tam badanie zrobią w kilka godzin.
Nie jestem wirusologiem ( może jest ktoś kompetentny ), ale uaktywnienie na cały organizm wirusa ( będącego moim zdaniem u każdego karpia w Polsce ) w formę wykrywalną następuje w warunkach krytycznych u ryby osłabionej warunkami środowiskowymi lub innymi chorobami. Kto mi powie ile mija czasu od wysyłki ryb do Puław i jej zbadania i w jakim jest ona stanie ?
Pozdrawiam.
Nie upieram się na tym, że wirusa wyłącznie zgorzel i niedotlenienie, ale jestem przekonany, że uaktywniają KHV inne choroby oraz środowisko.
Gdybym był naukowcem to bym się przyjrzał zależnością występowania KHV, a odczynem wody !
giza
 

Re: KHV

Postprzez giza » Nie Mar 28, 2010 11:27 am

Oczywiście chodziło mi o zależność występowania śnięć spowodowanych KHV, a odczynem wody !
giza
 

Re: KHV

Postprzez Gość » Nie Mar 28, 2010 10:05 pm

dobrze koledzy mówicie muszą byc spelnione jakies warunki przyklad 5 stawów zasialanych paciorkowo w trzecim khv zdiagnozowane reszta czysta ryby zeruja rosna i wbadaniu wynik ujemny o co w tym chodzi. do stawu wpadly kormorany i narobily ambarasu stres z tym zwiazany mogl wywołac atak wirusa albo diagnoza khv do du..y
Gość
 

Re: KHV

Postprzez giza » Nie Mar 28, 2010 11:42 pm

Odpowiedź :
1.Ryba z trzeciego stawu została zbadana po kilku dniach od wysyłki w stanie letargu lub nawet śnięcia. Ryby ze stawów 1,2 i 4,5 badane w dobrym stanie.
2. Staw nr 3 przerybiony, deficyt tlenu, amoniak lub siarkowodór.
3. Inne przyczyny.
Zachęcam innych rybaków do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Pierwotni Indianie w puszczy amazońskiej znają naturalne leki na większość trapiących ich dolegliwości. Polska kraj Unii Europejskiej XXI wieku, z wieloma uczelniami, labolatoriami i profesorami nauk, musi sobie radzić jak ludy pierwotne !
giza
 

Re: KHV

Postprzez Gość » Wto Mar 30, 2010 5:13 pm

giza napisał(a) :
> Nie znam metod oznaczania KHV. Fakt jest taki, jeśli chcecie mieć
> świadectwo badania na obecność KHV z wynikiem dodatnim to wysyłajcie ryby
> kurierem do Puław. Jeśli natomiast chcecie mieć wynik ujemny zapakujcie
> ryby w worek z tlenem i zawieście je do Frankfurtu. Tam badanie zrobią w
> kilka godzin.
> Nie jestem wirusologiem ( może jest ktoś kompetentny ), ale uaktywnienie na
> cały organizm wirusa ( będącego moim zdaniem u każdego karpia w Polsce ) w
> formę wykrywalną następuje w warunkach krytycznych u ryby osłabionej
> warunkami środowiskowymi lub innymi chorobami. Kto mi powie ile mija czasu
> od wysyłki ryb do Puław i jej zbadania i w jakim jest ona stanie ?
> Pozdrawiam.
> Nie upieram się na tym, że wirusa wyłącznie zgorzel i niedotlenienie, ale
> jestem przekonany, że uaktywniają KHV inne choroby oraz środowisko.
> Gdybym był naukowcem to bym się przyjrzał zależnością występowania KHV, a
> odczynem wody !
Co do CypHV-3 jest wiele niewiadomych , nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , ale opierając się na innych chorobach wirusowych można stwierdzić że wirus to taki ,,piorun'' który potrafi szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków .Podajemy antybiotyki lub lekarstwa a on uodparnia się na nie .Potrafi też mutować .Prawdopodobnie już jest wirus który powoduje śnięcia ale nie jest wyizolowany jeszcze .W jednych warunkach jest nieaktywny , a w innych jest bardziej zjadliwy .Dobre pytanie zadałeś w jakich warunkach dochodzi do aktywacji KHV ? ale myślę że tu nie chodzi o odczyn wody , to zbyt proste .Ta choroba powoduje duże straty , myślisz że jeśli by to zależało od pH wody to by na to nikt nie wpadł .
Gość
 

Re: KHV

Postprzez giza » Śro Mar 31, 2010 11:19 am

Opieram sie na tym, że przyjmując to co mówią naukowcy na temat zjadliwości wirusa, nie powinienem mieć szans na uchronienie sie od choroby. Zlewnia jak
i podloże na którym położony jest mój obiekt jest zasadowe. U kolegów, którzy uchronili się od śnięć z którymi rozmawiałem warunki są podobne. Oczywisnie nic nie mogę stwierdzić, ale moim zdaniem należałoby to sprawdzić. Inna sprawa to żyzność stawów i naturalny pokarm, który bogaty w makro i mikroelementy oraz witaminy pozwala wzmocnić system immunologiczny. Zauważyłem zależność dot. śnięć: zlewnia jałowa, kwaśna ( mała wydajność naturalna), deficyt tlenu.
Zastrzegam, że moje rozważania są jak tych indian, którzy szukają antidotum na swoje choroby !
giza
 

Re: KHV

Postprzez Zdzichu » Czw Kwi 01, 2010 10:51 pm

Jaka musi być temp. wody aby w 100 % stwierdzić obecność wirusa KHV. czy prawdą jest , że jest nie do wykrycia w temparaturze wody poniżej 10 stopni ?
czy badanie na obecnosc KHV w Polsce robią tylko PUŁAWY ? jak długo trwa i ile kosztuje to badanie ?
Zdzichu
 

Re: KHV

Postprzez cyprinus2010 » Pon Kwi 26, 2010 12:48 pm

Zdzichu napisał(a) :
> Jaka musi być temp. wody aby w 100 % stwierdzić obecność wirusa KHV. czy
> prawdą jest , że jest nie do wykrycia w temparaturze wody poniżej 10 stopni
> ?
> czy badanie na obecnosc KHV w Polsce robią tylko PUŁAWY ? jak długo trwa i
> ile kosztuje to badanie ?
Na stronie ,,Pana Karpia'' ukazała się relacja z Konferencji na temat KHV z Kielc.
cyprinus2010
 
Posty: 2
Rejestracja: Sob Sty 16, 2010 8:57 pm

Re: KHV

Postprzez edi » Nie Maj 28, 2017 10:16 am

giza napisał(a):Oczywiście chodziło mi o zależność występowania śnięć spowodowanych KHV, a odczynem wody !

myślę że coś w tym jest[ u mnie 4 lata temu wyleciało na 12ha 90 procent potem zwiększyłem trzykrotnie wapnowanie w maju i czerwcu i przez ten czas nic się nie dzieje,dlatego też myślę że coś w tym jest.
edi
 

Poprzednia

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości