Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Moderator: ekspert_PK

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez Gość » Śro Paź 03, 2012 8:18 pm

Jak ja wpisuje to wyskakuje mi strona w przebudowie, z tego co ja widziałem to pod Koninem robili hodowlę jesiotra ponoć jedna z większych w europie i koło Rawy Mazowieckiej podchowalnię no i u mnie ja jestem zadowolony, dobra robota dobra cena tylko czasowo trochę było długawo
Gość
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez gość » Czw Paź 04, 2012 6:01 am

Gość napisał(a):Jak ja wpisuje to wyskakuje mi strona w przebudowie, z tego co ja widziałem to pod Koninem robili hodowlę jesiotra ponoć jedna z większych w europie i koło Rawy Mazowieckiej podchowalnię no i u mnie ja jestem zadowolony, dobra robota dobra cena tylko czasowo trochę było długawo

Co to znaczy dobra cena za podchowalnie?
gość
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez HENIEK » Czw Paź 04, 2012 1:08 pm

cena na którą składają się zbiorniki pompy mikrozłoża biofiltry a co można mieć na myśli mówiąc o cenie ?
HENIEK
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez gość » Czw Paź 04, 2012 3:00 pm

HENIEK napisał(a):cena na którą składają się zbiorniki pompy mikrozłoża biofiltry a co można mieć na myśli mówiąc o cenie ?


Jak się myśli to można mieć cyfrę na myśli.
gość
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez Marek-pstrąg » Pią Paź 05, 2012 2:20 pm

Mógłyś powiedzieć co ile kosztowało?
To by troche Kolegę ostudziło.
"Dobra" cena, tzn. ile co (na jaką wielkość produkcji) kosztowało.
Marek-pstrąg
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez HENIEK » Czw Paź 11, 2012 10:15 am

Ja mam 20 zbiorników o wymiarze 280/80/60 + biofiltr+ pompy + złoże + kolumna natleniająca + montaż ( w tym rury i inne pierdoły) zapłaciłem trochę ponad 80 000
i miałem obiekt pod klucz jedno co mnie trochę wkur.. to czas realizacji ale teraz obsługa z mojej strony to mycie dezynfekcja i rybki bo z instalacją nic się nie dzieje ale działa dopiero 2 lata ja jestem zadowolony mam nadzieję że wyczerpałem temat
HENIEK
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez gość » Czw Paź 11, 2012 9:27 pm

To jakieś 27 m3 - przy 50 kg/m3 to 1350 kg za 80 tys. nakłady - 59 zł na kg w hodowli.
Policz teraz 30 ton - 1.770.000 zł ?!
gość
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez HENIEK » Pią Paź 12, 2012 7:51 am

Ale ja pisałem o instalacji i jej cenie itp ..a nie o jej spectrum zastosowania ! na wylęg i narybek tak, ale na tucz to zbiorniki maławe trochę chyba ?
HENIEK
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez Ja też chcę obieg zamkniety » Nie Paź 14, 2012 10:18 am

Czytajmy ze zrozumieniem. Facet chciał uruchomić obiekt o PRODUKCJI 30 ton na rok. Więc 1350kg obasdy o której pisze Heniek razy 1% dziennej dawki to 13,5kg paszy dziennie razy 365 dni to 5 ton produkcji na rok razy 6 to 30 ton ryby chandlowej. Czyli 80 tys x 6 = 480 tys. zł Oczywiście to czysta teoria. Ciekawy pomysł mając do dyspozycj stary kurnik, halę lub coś podobnego ponieważ są miejsca w Polsce gdzie dowóz żywej ryby kosztuje exstra 2zł do kilograma mimo tak wysokich kosztów uruchomienia to ciekawy pomysł. Tylko nie wiem ile potrzeba wymienić wody dziennie przy tej produkcji. Pewnie niewiele myślę, że ok 5% dziennie wystarczy.
Ja też chcę obieg zamkniety
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez Gość » Nie Paź 14, 2012 10:19 am

oczywiście handlowej ;)
Gość
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez filippstrag » Nie Paź 14, 2012 8:11 pm

gość napisał(a):To jakieś 27 m3 - przy 50 kg/m3 to 1350 kg za 80 tys. nakłady - 59 zł na kg w hodowli.
Policz teraz 30 ton - 1.770.000 zł ?!

No to się nie pomyliłem wiele . Niestety dobry projekt to od 100 tyś do 200 tyś , dobrze skonstruowane ujęcie wody z pozwoleniami i opiniami to lekką rączką kolejne 200 tyś zł oczywiście zależy gdzie to ujęcie i jaka duża rzeczka , pazerni urzędnicy , przychylne władzunie itp....................Potem budowa . Super wykonawcy k....jego mać! . Uwaga ! można przypłacić wizytą u psychiatry nie żartuję.........! wreszcie jest ! gotowe! teraz jeszcze kilkadziesiąt poprawek bo czegoś tam nie przewidzieliśmy a coś jest za małe a coś za duże , coś nie działa -no i ryba jakoś choruje .....jakieś kulorzęski czy cuś aeromonasy pseudomonasy i inne asy.
Pozdrawiam i zapytuję kolegów czy coś pominąłem ? Mnie nauka kosztowała jakieś 500 tyś złotych i jeszcze kilka innych prywatnych porażek.
filippstrag
 
Posty: 66
Rejestracja: Pon Lip 04, 2011 1:44 pm

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez Gość » Pon Paź 15, 2012 7:05 am

Ja też chcę obieg zamkniety napisał(a):Czytajmy ze zrozumieniem. Facet chciał uruchomić obiekt o PRODUKCJI 30 ton na rok. Więc 1350kg obasdy o której pisze Heniek razy 1% dziennej dawki to 13,5kg paszy dziennie razy 365 dni to 5 ton produkcji na rok razy 6 to 30 ton ryby chandlowej. Czyli 80 tys x 6 = 480 tys. zł Oczywiście to czysta teoria. Ciekawy pomysł mając do dyspozycj stary kurnik, halę lub coś podobnego ponieważ są miejsca w Polsce gdzie dowóz żywej ryby kosztuje exstra 2zł do kilograma mimo tak wysokich kosztów uruchomienia to ciekawy pomysł. Tylko nie wiem ile potrzeba wymienić wody dziennie przy tej produkcji. Pewnie niewiele myślę, że ok 5% dziennie wystarczy.

Policz dobrze. 5 ton to 5.0000 kg. Więcej niż 50 kg/m3 to "ruletka". Potrzebowałbyś wtedy ok. 100 m3 wody w basenach i odpowiednio większych filtrów. Jak u Heńka jest jakieś 27 m3 to wychodzi 185 kg/m3 - niemożliwe do osiągnięcia.

Czytajmy ze zrozumieniem:
1350 kg obsady - 5 ton produkcji- to baseny na 100 m3 i filtry na 500 kg paszy dziennie.
U Heńka te 1350 kg to produkcja (więcej w tych Jego basenach nie upchniesz - wychodzi 50 kg/m3).
Gość
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez HENIEK » Pon Paź 15, 2012 10:17 pm

Panowie ale ja mam instalacje pod wylęg a nie pod tucz a to zasadnicza róznica
HENIEK
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez Marek-pstrąg » Pon Paź 15, 2012 11:43 pm

HENIEK napisał(a):Panowie ale ja mam instalacje pod wylęg a nie pod tucz a to zasadnicza róznica

Oczywiście, że zasadnicza różnica, ale tym bardziej będzie cena bolała.
Mniejsze masz obciążenie jeśli chodzi o biofiltry bo na pewno masz dużo niższą obsadę (myślę, że jakieś 10-15 kg na m3 to max. robisz pewnie do 500 kg narybku)
Przy tuczu będzie sporo drożej.
Kolega "Ja też chcę obieg zamkniety" powinien najpierw troszkę poczytać i popytać, zagęszczenie 50 kg/m3 to 0,5 kg paszy dziennie przy 30 tonach to 300 kg dziennie, złoża muszą być naprawdę sprawne, a to kosztuje. Dla produkcji 30 t nie da się zejść moim zdaniem poniżej 600 m3 basenów. Cena basenu z laminatu 10 m3 to ok. 7000 zł. Same baseny to jakieś 400 tys. do tego złoża, uv, pompy i gadżety typu projekty itp. Grubo powyżej 1.2 mln zł. No i jeszcze hala, posadzki, cała budowlanka.
Ustaw 600 m3 w budynku - potrzebujesz ok.1000m powierzchni. Nowy budynek to jakiś 1 milion zł, remontowany 400-600 tys.
Można troszkę "urwać" wykożystując stary budynek, czy baseny betonowe (w zamkniętym obiegu - odradzam ze względów sanitarnych), ale i tak wyjdzie sporo.
Marek-pstrąg
 

Re: Hodowla pstrąga w obiegu zamkniętym

Postprzez HENIEK » Pon Paź 22, 2012 1:53 pm

co racja to racja, zbiornik 36 m3 okrągły to koszt ok 14 000 do tego biofiltr mikrosito koluna natleniająca całość ok 80 000 zł i utrzymasz ok 1500 kg np jesiotra na intensywnym tuczu
HENIEK
 

Poprzednia

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości