karpiówka

Moderator: ekspert_PK

karpiówka

Postprzez luba » Pią Lut 17, 2012 8:39 am

Kto odeśpi niech podzieli się niusami z karpiówki.
luba
 

Re: karpiówka

Postprzez gumiś » Sob Lut 18, 2012 4:05 pm

Witam
To były trzy dni i dwie noce więc nie da się wszystkiego zrelacjonować. To co mogę to napisać o sprawach które mnie interesują. Zarówno podczas wykładów jak i w kuluarach dało się odczuć atmosferę lekkiego przygnębienia z powodu spadającej sprzedaży karpia. Niektórzy koledzy zostali z kilkudziesięcioma tonami a byli obecni również tacy którym zostało ponad 100 ton. Mimo prób dyskusji pomysłu na podniesienie sprzedaży nie ma żadnego. Jedyna organizacja która coś w tym kierunku robi – Pan Karp nie została w ogóle zaproszona do prezentacji … Próbą rozwiązania części problemów według niektórych ma być tworzenie punktów sprzedaży detalicznej przy części gospodarstw rybackich. Dla mnie rysuje się w związku z powyższym obraz pogarszającej się ekonomiki naszej produkcji. Naturalnym w tej sytuacji będzie plajta części słabszych gospodarstw a w konsekwencji degradacja stawów. Pewne nadzieje można pokładać we wsparciu z funduszy unijnych co pozwoliłoby na funkcjonowanie rybactwa stawowego w dalszych latach. ARIMR podczas swojego wystąpienia poinformowała o wznowieniu naboru wniosków na działania wodno środowiskowe i wypłatę wszystkim pominiętym dotąd środków za pakiet pierwszy. Wypłata ma być jednorazowa z góry za całe pięć lat. Przeanalizowano również dotychczasowe funkcjonowanie programów unijnych dla rybactwa i przedstawiono wnioski na przyszłość. Zaproponowano by w nowym rozdaniu środków wodno środowiskowych zebrać najpierw wszystkie wnioski od rybaków a następnie podzielić równo dostępną kwotę na wszystkie chętne do programu gospodarstwa tak by nie zabrakło dla nikogo. Wyciągając wnioski z funkcjonowania programu dotychczas ARIMR zaproponowała na nowy okres 2014-20 lekkie modyfikacje w poszczególnych pakietach oraz uproszczenie tych działań. Przedstawiając swoje propozycje urzędnicy zaapelowali o wyrażenie stanowiska środowiska rybackiego na temat tej propozycji nie wykluczając innych zmian. Myślę że powinniśmy się włączyć w te prace. Do takiego kształtu wsparcia trzeba będzie przekonać jeszcze urzędników z Ministerstwa Rolnictwa oraz Komisji Europejskiej a czasu jest coraz mniej.
gumiś
 

Re: karpiówka

Postprzez Gość » Sob Lut 18, 2012 5:10 pm

gumiś napisał(a):Witam
To były trzy dni i dwie noce więc nie da się wszystkiego zrelacjonować. To co mogę to napisać o sprawach które mnie interesują. Zarówno podczas wykładów jak i w kuluarach dało się odczuć atmosferę lekkiego przygnębienia z powodu spadającej sprzedaży karpia. Niektórzy koledzy zostali z kilkudziesięcioma tonami a byli obecni również tacy którym zostało ponad 100 ton. Mimo prób dyskusji pomysłu na podniesienie sprzedaży nie ma żadnego. Jedyna organizacja która coś w tym kierunku robi – Pan Karp nie została w ogóle zaproszona do prezentacji … Próbą rozwiązania części problemów według niektórych ma być tworzenie punktów sprzedaży detalicznej przy części gospodarstw rybackich. Dla mnie rysuje się w związku z powyższym obraz pogarszającej się ekonomiki naszej produkcji. Naturalnym w tej sytuacji będzie plajta części słabszych gospodarstw a w konsekwencji degradacja stawów. Pewne nadzieje można pokładać we wsparciu z funduszy unijnych co pozwoliłoby na funkcjonowanie rybactwa stawowego w dalszych latach. ARIMR podczas swojego wystąpienia poinformowała o wznowieniu naboru wniosków na działania wodno środowiskowe i wypłatę wszystkim pominiętym dotąd środków za pakiet pierwszy. Wypłata ma być jednorazowa z góry za całe pięć lat. Przeanalizowano również dotychczasowe funkcjonowanie programów unijnych dla rybactwa i przedstawiono wnioski na przyszłość. Zaproponowano by w nowym rozdaniu środków wodno środowiskowych zebrać najpierw wszystkie wnioski od rybaków a następnie podzielić równo dostępną kwotę na wszystkie chętne do programu gospodarstwa tak by nie zabrakło dla nikogo. Wyciągając wnioski z funkcjonowania programu dotychczas ARIMR zaproponowała na nowy okres 2014-20 lekkie modyfikacje w poszczególnych pakietach oraz uproszczenie tych działań. Przedstawiając swoje propozycje urzędnicy zaapelowali o wyrażenie stanowiska środowiska rybackiego na temat tej propozycji nie wykluczając innych zmian. Myślę że powinniśmy się włączyć w te prace. Do takiego kształtu wsparcia trzeba będzie przekonać jeszcze urzędników z Ministerstwa Rolnictwa oraz Komisji Europejskiej a czasu jest coraz mniej.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Jest to prawie niemożliwe, ale rozwiązaniem problemów zbyty mogłoby być np. stworzenie własnej sieci dystrybutorów sprzedaży karpia omijając pośredników.
Gość
 

Re: karpiówka

Postprzez Gość » Sob Lut 18, 2012 7:37 pm

cytat
ARIMR podczas swojego wystąpienia poinformowała o wznowieniu naboru wniosków na działania wodno środowiskowe i wypłatę wszystkim pominiętym dotąd środków za pakiet pierwszy. Wypłata ma być jednorazowa z góry za całe pięć lat.


czy ktoś wie coś konkretnego bo na stronach armir jakoś nic nie mogę znaleźć w tym temacie
Gość
 

Re: karpiówka

Postprzez 84 » Nie Lut 19, 2012 11:17 am

Witam jeśli chodzi o fundusze europejskie to na karpiówce mieliśmy do czenienia ze zmianą jakości komunikowania się ze środowiskiem rybackim. ARIMR przedstawiła konkretny plan na przyszłość. Zajęła konkretne i mocno sprecyzowane stanowisko i poprosiła rybaków o wyrażenie opini.
Na tle tej prezentacji ministerstwo rolnictwa wypadło bardzo kiepsko: z Ich prezentacji nie wynika nic co Oni chcieliby zrobić dla rybactwa stawowego. Prezentacja ta była raczej zdaniem relacji z oczekiwań komisji europejskiej i rybaków( wybranych niewiadomo z jakiego klucza na niewiadomo jakim spotkaniu). Ministerstwo nie dało nic od siebie… Zastanawiam się w związku z tym: Czym jest Departament Wsparcia Rybactwa? Popychadłem w rękach bliżej nieokreślonych kręgów? Dlaczego nie przedstawia nam konkretnego planu na przyszłość? Dlaczego nie chce przyjąć planu przedstawionego przez ARIMR – ludzi doświadczonych, pracujących z rybakami nacodzień i jak zauważyłem na karpiówce chcących się zmieniać?
84
 

Re: karpiówka

Postprzez Tedi » Pon Lut 20, 2012 7:00 pm

Gwoli formalności, Departament Wsparcia Rybactwa jest wARiMR i nie wiem, czy tę nazwę uzyłeś w zamierzonym kontekście. A tak generalnie - proponuję, żeby sprawy rybackie w MRiRW i ARiMR podlegały pod tego samego Wiceministra Rolnictwa. Póki co, tak nie jest i rozziew pomiedzy tymi dwiema instytucjami będzie zawsze w tym stanie rzeczy!
Tedi
 

Re: karpiówka

Postprzez leny » Pon Lut 20, 2012 9:30 pm

po 100ton ludziom pozostawalo!!! co oni zrobią z tą rybą.
leny
 

Re: karpiówka

Postprzez gość » Pon Lut 20, 2012 10:16 pm

Nie jestem pewny czy się nie przesłyszałem - wydaje mi się że menadżer z Milicza mówił że zamierza sprzedawać po 20 zł./kg. Na sali było wielu rybaków więc może ktoś mnie poprawi?
gość
 

Re: karpiówka

Postprzez Świetlik » Wto Lut 21, 2012 8:45 am

Witam.

Nabór wniosków z 2.2 to plany, sądząc po dokumentach na stronie MRiRW oraz to co przekazali urzędnicy z ARiMR, ma to nastąpić raczej w przeciągu kilku miesięcy (1-3(4)), niż dni.

Info o zmianie PO (zatwierdzenie przez KE przesunięcia środków finansowych do 2.2):

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-r ... -2007-2013

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/po ... ikaty.html



Projekt nowelizacji rozporządzenia do osi 2 jest w fazie uzgodnień wewnątrzresortowych MRiRW:

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules ... ionId=2370



Projekt rozporządzenia o podziale środków finansowych:

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules ... ionId=2370

Nabór będzie dotyczył tylko Pakietu I, czyli 360 zł/ha, płatność z góry za całe 5 lat, okres realizacji 2012-2016.

W przypadku dzierżawy stawów powinna ona obejmować co najmniej lata realizacji operacji czyli 2012-2016, Pozwolenie wodnoprawne powinno być ważne min od 1 stycznia 2012 roku, wniosek o wydanie nowego nie będzie już respektowany.

Pozdrawiam

Świetlik
Świetlik
 

Re: karpiówka

Postprzez Gość » Wto Lut 21, 2012 9:42 am

Świetlik napisał(a):Witam.

Nabór wniosków z 2.2 to plany, sądząc po dokumentach na stronie MRiRW oraz to co przekazali urzędnicy z ARiMR, ma to nastąpić raczej w przeciągu kilku miesięcy (1-3(4)), niż dni.

Info o zmianie PO (zatwierdzenie przez KE przesunięcia środków finansowych do 2.2):

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-r ... -2007-2013

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/po ... ikaty.html



Projekt nowelizacji rozporządzenia do osi 2 jest w fazie uzgodnień wewnątrzresortowych MRiRW:

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules ... ionId=2370



Projekt rozporządzenia o podziale środków finansowych:

http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules ... ionId=2370

Nabór będzie dotyczył tylko Pakietu I, czyli 360 zł/ha, płatność z góry za całe 5 lat, okres realizacji 2012-2016.

W przypadku dzierżawy stawów powinna ona obejmować co najmniej lata realizacji operacji czyli 2012-2016, Pozwolenie wodnoprawne powinno być ważne min od 1 stycznia 2012 roku, wniosek o wydanie nowego nie będzie już respektowany.

Pozdrawiam

Świetlik

.....................................................................................................................................
Czy jesteś pewien że pozwolenia wodnoprawne które są w trakcie wydawania nie będą respektowane? Wcześnie były.
Gość
 

Re: karpiówka

Postprzez Świetlik » Wto Lut 21, 2012 11:20 am

Pewny na 99 % :) a przynajmniej wynika tak z projektu rozporządzenia.

Proponuję poczytać projekt rozporządzenia, a w szczególności zmiany do załączników do wniosku o dofinansowanie.

Obecnie:

Załącznik nr 2 do rozporządzenia w pkt 2 ppkt 7) - aktualne pozwolenie wodnoprawne, o którym mowa w przepisach prawa wodnego, lub potwierdzenie złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.

Projekt rozporządzenia:

7) aktualne pozwolenie wodnoprawne, o którym mowa w przepisach prawa wodnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.

Pozwolenie wodnoprawne w 2.2 rekompensaty jest załącznikiem obligatoryjnym.

Jeszcze pozostaje pytanie:

Czy decyzja udzielająca pozwolenia wodnoprawnego ma być prawomocna na dzień 1 stycznia 2012 roku, czy też wystarczające jest jak decyzja jest wydana na 1 stycznia 2012 roku (a uprawomocni się później)????

Pozdrawiam

Świetlik
Świetlik
 

Re: karpiówka

Postprzez Gość » Wto Lut 21, 2012 1:20 pm

Świetlik napisał(a):Pewny na 99 % :) a przynajmniej wynika tak z projektu rozporządzenia.

Proponuję poczytać projekt rozporządzenia, a w szczególności zmiany do załączników do wniosku o dofinansowanie.

Obecnie:

Załącznik nr 2 do rozporządzenia w pkt 2 ppkt 7) - aktualne pozwolenie wodnoprawne, o którym mowa w przepisach prawa wodnego, lub potwierdzenie złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.

Projekt rozporządzenia:

7) aktualne pozwolenie wodnoprawne, o którym mowa w przepisach prawa wodnego - w przypadku gdy wymaga tego specyfika operacji.

Pozwolenie wodnoprawne w 2.2 rekompensaty jest załącznikiem obligatoryjnym.

Jeszcze pozostaje pytanie:

Czy decyzja udzielająca pozwolenia wodnoprawnego ma być prawomocna na dzień 1 stycznia 2012 roku, czy też wystarczające jest jak decyzja jest wydana na 1 stycznia 2012 roku (a uprawomocni się później)????

Pozdrawiam

Świetlik

.............................................................................................................................
Czyli potrzebna jest zmiana w projekcie by dodać jak poprzednim rozporządzeniu ,,lub potwierdzenie złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego''.
Gość
 

Re: karpiówka

Postprzez Gość » Wto Lut 21, 2012 4:05 pm

A jeśli np. miałem pozwolenie wodnoprawne ważne do końca 2011 r. i teraz z przyczyn administracyjnych przeciągnęło mi się wydanie kolejnego pozwolenia i na dzień 01.01.2011 r. nie miałem takowego pozwolenia to nie będą mi przysługiwać rekompensaty?
Gość
 

Re: karpiówka

Postprzez Gość » Wto Lut 21, 2012 4:06 pm

Mała pomyłka w dacie powyżej, oczywiście nie miałem pozwolenia na 01.01.2012.
Gość
 

Re: karpiówka

Postprzez Świetlik » Wto Lut 21, 2012 8:50 pm

Witam.

Poczytałem sobie projekt rozorządzenia, rozporzadzenie i ustawę o EFR.

Nasunęło mi się kilka wniosków:

W poprzednim naborze był dopuszczony wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego. Był on wystarczający do zawarcia umowy z tego względu, że płatność była po każdym roku realizacji operacji.

Zgodnie z paragrafem 12 rozporzadzenia ustep 6 punkt 2 - rekompensatę wypłaca się w zmniejszonej wysokości jezeli nie są spełnione wymagania okreslone w paragrafie 10 - proporcjonalnie za okres, w którym wymagania te nie byłu spełnione.

W paragrafie 10 ustep 2 - Przez podstawowe zasady dobrej praktyki rozumie się i tutaj 3) posiadanie a) aktualnego pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w przepisach prawa wodnego.
Jeżeli "Ktoś" nie miał pozwolenia wodnoprawnego od początku roku, wystarczył wniosek o wydanie pozwolenia i na płatności było cięcie za okres od początku roku do dnia wydania pozwolenia.

A teraz gdy ma być płatność "z góry" to warunki powinny być spełnione już z dniem 1 stycznia 2012 roku, w tym aktualne pozwolenie wodnoprawnego ważne na dzień 1 stycznia 2012. W innym przypadku będzie to pomoc pobrana nienależnie.

Tę sprawę reguluje art 27 ustawy o EFR:

ART 27

1. Pomoc pobrana nienależnie lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem
podlega zwrotowi wraz z odsetkami określonymi jak dla zaległości podatkowych.
2. Pomocą pobraną nienależnie, jest w szczególności pomoc:
1) wypłacona beneficjentowi, który nie realizuje operacji w całości lub w części, lub nie realizuje obowiązków z nią związanych;
2) wypłacona bez podstawy prawnej lub w wysokości wyższej niż określona na realizację operacji w umowie o dofinansowanie lub w decyzji, o której mowa w art. 9 pkt 4 lit. b;
3) wypłacona beneficjentowi, który nie wykonuje zobowiązań związanych z przyznaniem pomocy.
[3. Do pomocy pobranej nienależnie lub wykorzystanej niezgodnie
z przeznaczeniem stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.
4)) dotyczące zwrotu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi.]
<3. Do pomocy pobranej nienależnie lub wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) dotyczące zwrotu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi.>

4. Dochodzenie zwrotu pomocy pobranej nienależnie lub wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, wraz z odsetkami, następuje w trybie przepisów
o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


Jeżeli "Ktoś" nie posiada takiego pozwolenia z dniem 1 stycznia 2012 roku, a uzyskałby powiedzmy do dnia złożenia wniosku (po ogłoszeniu naboru) teoretycznie mógłby zawrzeć umowę z pomniejszeniem kwoty (za pierwszy rok) za okres od 1 stycznia 2012 roku do dnia wydania pozwolenia.


W gorszej sytuacji są Ci, którzy nie będą mieli pozwolenia od dnia 1 stycznia 2012 roku do dnia złożenia wniosku oraz Ci którym pozwolenie wygasło po 1 stycznia 2012 roku a przed złożeniem wniosku ( i nie uzyskali nowego).


Oczywiście jest to tylko moje teoretyzowanie na podstawie zapisów ustawy i rozporządzeń.

Jak Kolega powyżej ma taki problem (taką sytuację), to proponuję zadzwonić do Departamentu Rybołówstwa MRiRW i zapyta co zrobić w takiej sytuacji, jak widzą ten problem urzędnicy. Czy mają propozycję na takie przypadki. Należy pamiętać, że rozporządzenie w chwili obecnej jest projektem i póki co można je zmienić.

No i na końcu podzielić się tymi informacjami na forum :)

Pozdrawiam

Świetlik
Świetlik
 

Następna

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 183 gości