Co z tym karpiem

Moderator: ekspert_PK

Co z tym karpiem

Postprzez gość » Pią Gru 28, 2012 1:48 pm

Witam Wszystkich!!
Śledzę forum od bardzo dawna i dostrzegam tak naprawdę jeden wiodący wątek. Całej naszej mizerii winni są importerzy. Niewątpliwie zwożą znaczący procent karpia, ale czy tylko to jest przyczyną trudności ze sprzedażą? Śmiem twierdzić że nie.Pewnie powtórzę za wieloma moimi przedmówcami, ale dla mnie główną przyczyną jest brak jedności i dotrzymywania ustaleń wśród rybaków. I brak szacunku dla własnej pracy. Wiem co mówię bo w środowisku siedzę od ponad trzydziestu lat i wiele pamiętam.Nawet eksport karpia do Niemiec przez kilka lat. Myślę że dopłaty trochę ograniczyły u niektórych instynkt samozachowawczy.
Jak widzę oferty nawet po 9 zł to wiem że importer, albo samobójca. Bo gdzie przy takiej cenie jakikolwiek zarobek dla producenta. Pewnie myśli taki, że w przyszłym roku sobie odbije. Ale od ilu lat tak myśli. Wrócić do wyżej ceny nie jest łatwo. A myślenie że niższą ceną zniechęcimy importerów jest życzeniowe.
I czytam radosne wpisy że komuś przy pomocy Polskiego Karpia udało się wyczyścić magazyny. Brawo!! Tylko za jaką cenę.
Panowie odrobinę szacunku dla własnej pracy!! I szacunku dla kolegów z branży!
Pozdrawiam!!
gość
 

Re: Co z tym karpiem

Postprzez Gość Rybak » Pią Gru 28, 2012 7:15 pm

Zacny Gościu.
Za ostro przejechałeś się po kolegach hodowcach. Może odpowiem Ci przykładem swoim. Ja też mam długie doświadczenie i praktykę w hodowli. Szacunek do swojej pracy i kolegów mam bardzo duży.
Zaczynałem sprzedawć karpia na początku grudnia tak jak inni w cenie zblizonej do 11 zł w hurcie. Niestety w moim rejonie ceny karpia zaczęły spadać. Najpierw pojawiła się cena 10 zł, potem 9,50, aż doszło do cen w granicach 8,40 zł.
Na gwałtowny spadek cen miało moim zdaniem szereg czynników , które wystapiły w tym roku jednocześnie, a mianowicie :
1. Promocje w dużych sieciach , którą zapoczątkował Carrefour, potem wprowadziło Tesco, następnie Real, potem makro, Selgros, Achuan, o reszcie nie wspomnę.
2. Obawa przed niesprzedaną rybą ( przykład z roku 2011 r, gdzie zostało się ponoć ponad 3000 ton karpia )
3. Naturalny odruch obronny przed karpiem importowanym, który był dość tani ( korzystny kurs korony do złotówki po kursie euro w tym roku )
4. Dość dobra sytuacja hodowców ( TYMCZASOWA !!!! ) wynikająca z przynanych dotacji za 5 lat z góry

Powiem tak. Jedności w naszej branży nie było, nie ma i nie będzie nigdy. Za dużo jest zawiści i zazdrości, za dużo jest interesów i powiązań biznesowych zupełnie odstających od umiłowanego przez nas zawodu.
Niestety nie miałem wyboru. Tak jak wielu mi znanych hodowców miałem do wyboru : obniżyć cenę i sprzedać karpia, lub honorowo trzymać cenę i zostać ze 100 tonami na magazynie , a następnie po Świętach połowę zakopać , a połowę sprzedać za bezcen do przetwórni.
Nie twierdzę, że wszyscy tak zrobili. Są rejony w Polsce , gdzie bez obawy i bezproblemowo można sprzedawac karpia w normalnej cenie. Ale to jest temat do dyskusji w innym wątku.
Gość Rybak
 

Re: Co z tym karpiem

Postprzez linek » Pią Gru 28, 2012 7:42 pm

Bardzo dobrze wyczerpałeś temat, ja bym jeszcze dodał że ludzie nie mający doświadczenia w tej branży kopią nagminnie w łąkach stawy, które rosną jak grzyby po deszczu, dwa lata ostatnie które były mokre tzn2010 i 2011 sprawiły , że na rowach melioracyjnych zasilanych w zródła powstają kilku hektarowe stawy.
linek
 

Re: Co z tym karpiem

Postprzez Gość » Pią Gru 28, 2012 9:35 pm

Do "gościa rybaka".
W Twoim poście dodał bym jeszcze 5 punkt. Wypchnięcie prze spółkę " Polski Karp" z rynku Tesco sporej grupy rybaków. Grupa ta szukając nowych rynków zbytu zmuszona była do obniżenia ceny.
Co do pozostałych 4 punktów stanowczo się zgadzam.
Gość
 

Re: Co z tym karpiem

Postprzez analityk » Nie Gru 30, 2012 7:33 am

Gościu Rybaku, mylisz fakty.
Po pierwsze zastosowanie promocji przez sieci nastąpiło już po ustaleniu niskich cen.
Po drugie obawy przed niesprzedana rybą są już od wielu lat
Po trzecie import karpia też funkcjonuje już od lat
Po czwarte rekompensaty rybacy ( część) biorą już od 2011 roku
Po piąte punkt 5 dodany przez Gościa przesunąłbym na poz. nr 1
W 2011r. sprzedaliśmy karpia w normalnej cenie pomimo importu, obaw itp.
W 2012 roku ceny załamały się po bezmyślnej szarży spółki Polski Karp wyrzucajacej kolegów rybaków z rynku i to spowodowało lawinę cenową.
analityk
 

Re: Co z tym karpiem

Postprzez Gość » Nie Gru 30, 2012 3:50 pm

Prawie dobrze zanalizowane z pewnymi moimi zastrzeżeniami do "analityka".
W 2011 roku nie wszyscy sprzedaliśmy karpia, duża część została niesprzedana. Dobra cena utrzymała się tylko rozpędem. Dobrą cenę uzyskaliśmy dzięki listopadowej panice, że rzekomo karpia nie będzie, bo padł na KHV.
Właśnie te pogłoski w 2011 roku o wysokiej cenie spowodowały niekontrolowany olbrzymi import.
Rekompensaty brane w 2011 roku przez 1/3 gospodarstw nie musiały być uruchomione ponieważ karpia miało braknąć.
Co do spółki Polski Karp masz rację.
Gość
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 44 gości