Ryby nie dla wszystkich

Moderator: ekspert_PK

Ryby nie dla wszystkich

Postprzez mama » Sob Mar 23, 2013 12:18 pm

Kuchnia.wp.pl » Kuchenne tematy »Żyj zdrowo

Ryby nie dla wszystkich
2013-03-07 14:38:00
Ryby to samo zdrowie. Zewsząd słyszymy nawoływania dietetyków, by na stałe zagościły na naszych stołach. W przypadku wielu gatunków to prawda. Jednak często sięgamy po te, które wcale najzdrowsze nie są. Jakich ryb powinniśmy więc unikać?

W rybach - szczególnie tłustych rybach morskich - znajdziemy cenne kwasy omega-3, które wzmacniają organizm, powstrzymują rozwój komórek rakowych, chronią siatkówkę oka i mają dobroczynny wpływ na wzrok. To także bogate źródło witamin A i E, czyli składników gwarantujących m.in. piękną i zdrową skórę. Rybie kwasy doskonale działają też na mózg, a obecne w nich witaminy powstrzymują proces tworzenia się wolnych rodników, przez co chronią tkankę nerwową i układ immunologiczny. Dieta bogata w ryby oznacza też zwiększoną ilość substancji szarej w mózgu, a co za tym idzie jego sprawniejsze funkcjonowanie, lepszą pamięć i koncentrację. Ryby przyczyniają się także do redukukcji złego cholesterolu, obniżają ciśnienie i chronią układ krwionośny, dzięki czemu ograniczają ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy czy udaru mózgu. Jednak by odnieść takie korzyści, warto wiedzieć, po jakie gatunki lepiej nie sięgać.

Bez rtęci i zanieczyszczeń

Niemal każda ryba zawiera w sobie śladowe ilości rtęci. Dla zdrowych ludzi nie ma to właściwie znaczenia. Dietetycy ostrzegają jednak, by z rybami nie przesadzały dzieci do 6 roku życia oraz kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Rtęć przenika bowiem do łożyska lub z mlekiem dostaje się do organizmu noworodka i może trwale uszkodzić m.in. nerki i mózg.

Na ryby skażone większą dawką tego pierwiastka powinni uważać wszyscy. Najwięcej znajdziemy go w dużych okazach. Zazwyczaj są to ryby długowieczne, które "miały czas", by wchłonąć rtęć z zanieczyszczonych zbiorników. Większe ilości znajdziemy też w drapieżnikach, np. rekinach, marlinach czy miecznikach, a także w niektórych odmianach tuńczyka - zwłaszcza ahi, albacore lub yellowfin.

Z ryb częściej jedzonych w Polsce, najwięcej rtęci zawiera ryba maślana. Sporo jest jej też w okoniu, węgorzu, płoci i dorszu. Przyszłe mamy powinny też ograniczyć ilość zjadanego łososia bałtyckiego. Nasze morze nie jest specjalnie czyste i poza rtęcią, ryba ta może z niego pobierać także inne szkodliwe substancje. Dużo mówi się na przykład o dioksynach obecnych w rybach z Bałtyku. Najwięcej znajdziemy ich właśnie w łososiach, mniej w dorszach i śledziach. Tzw. tolerowana tygodniowa dawka pobrania może być przekroczona przy spożyciu tylko ok. 100 g łososia bałtyckiego, 400 g śledzia bałtyckiego i ok. 1 kg dorsza (przez osobę ważącą 70 kg).
mama
 

Re: Ryby nie dla wszystkich

Postprzez luba » Nie Mar 24, 2013 11:35 am

Potwierdza się ,że ryby słodkowodne są zdrowsze.Moi synowie /dziś dorosłe chłopy/ od małego jedli ryby z naszych stawów a zaczeli od zupek gotowanych na wywarach z karpia i pulpecikach z mięsa ryb.Są po 30-tce a obaj do tej pory maja wszystkie zęby zdrowe i są mało podatni na infekcje.Nie twierdzę ,że to tylko zasługa diety rybnej ale w pewnym stopniu miało to wpływ .
luba
 

Re: Ryby nie dla wszystkich

Postprzez Mis » Pon Mar 25, 2013 6:40 am

Karp pozytywnie wpływa na stawy :)
Mis
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 29 gości

cron