przez 44 » Czw Mar 24, 2011 5:21 am
Oto relacja ze spotkania zamieszczona na stronie www Polskiego Towarzystwa Rybackiego:
"Z Wąbrzeźna…
W dniu 23 marca 2011r, w należącym do toruńskiego Okręgu PZW ośrodku „Zamkowa” miało miejsce spotkanie przedstawicieli najbardziej znaczących organizacji i producentów z obszaru rybactwa śródlądowego, morskiego oraz przetwórstwa rybnego. Tematem spotkania i prowadzonej dyskusji, przede wszystkim była ocena funkcjonowania Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich” na lata 2007-2013. Dyskusja skoncentrowała się na realizacji działania 2.2. „działania wodno-środowiskowe” oraz ocenie możliwości przesunięć środków finansowych w ramach programu. Nie było celem spotkania podejmowanie w omawianych sprawach uchwał, czy decyzji, lecz stworzenie platformy wymiany myśli i poglądów odnośnie najbardziej dotkliwych problemów. Pod tym względem, spotkanie było bardzo udane. Nieczęsto bowiem istnieją okazje, by w tej samej sprawie, w jednym miejscu i czasie wypowiadali się reprezentanci rybactwa śródlądowego, morskiego i przetwórstwa rybnego. Okazało się, że w sprawie działań wodno-środowiskowych wszyscy mamy bardzo zbliżony pogląd. Zarówno na przyczyny problemów, jak i na skutki ich zaistnienia. Były także rozbieżne opinie dotyczące możliwości przemieszczania środków dotychczas niewykorzystanych, ale trudno było oczekiwać, że ktokolwiek z uczestników przyjechał na spotkanie z gotowymi rozwiązaniami najbardziej palących problemów.
Oprócz dyskusji o działaniach wodno – środowiskowych, zebrani uchwalili rezolucję sprawie opracowania kompromisowych rozwiązań dotyczących ochrony gatunkowej kormorana czarnego, mającego negatywny wpływ na akwakulturę. W rezolucji znalazł się wniosek o pilne znalezienie i wdrożenie skutecznych rozwiązań prawnych umożliwiających ograniczenie presji kormorana na rybostan wód śródlądowych oraz chów i hodowlę stawową. Rezolucja zostanie przekazana europejskim organizacjom rybackim oraz – mamy nadzieję – także stosownemu gremium Komisji Europejskiej, które póki co, podejmuje działania bardziej w sferze słowa niż czynu.
Dziękujemy Panu Mirosławowi Purzyckiemu za zorganizowanie i przeprowadzenie spotkania, jak również za gościnę w ośrodku. Jest nadzieja, że w wyniku takich spotkań uda nam się skonstruować lepsze propozycje i rozwiązania dla przyszłego okresu programowania na lata 2014-2020. Być może warto będzie sporządzić „czarną listę zaniechań i błędów popełnionych w dotychczasowych okresach programowania”. Nie po to, by wypominać, czy oskarżać, lecz po to, by nie dopuszczać się błędów i zaniechań w przyszłości. Dla dobra rybactwa i właściwego korzystania ze środków pomocowych."