Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Moderator: ekspert_PK

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Wto Lip 10, 2012 4:24 pm

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/po ... owa-2.html

Nowy wzór formularza dla wodno-środowiskowych. A jutro .....
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez PAN KARP » Śro Lip 11, 2012 10:08 am

Opublikowano oczekiwany przez rybaków komunikat http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/po ... wanie.html
PAN KARP
 
Posty: 244
Rejestracja: Śro Sty 24, 2007 7:07 pm

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez ARiMR » Pią Lip 13, 2012 11:12 pm

Szanowni Państwo,
W związku z ukazaniem się w dniu 11 lipca 2012 roku ogłoszenia Prezesa ARiMR, w sprawie możliwości składania wniosków o dofinansowanie w zakresie środka 2.2 "Działania wodno-środowiskowe" objętego Programem Operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" ( treść w załączeniu) we wszystkich Oddziałach Regionalnych ARiMR odbędą się spotkania informacyjne, podczas których pracownicy Agencji będą udzielali potencjalnym wnioskodawcom informacji w zakresie zasad i warunków ubiegania się o pomoc w ramach ww. środka.
Terminy oraz miejsca szkoleń/dni otwartych znajdują się na stronie internetowej ARiMR pod linkiem:
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/po ... ikaty.html
ARiMR
 


Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Pon Lip 30, 2012 5:00 pm

defetyzm: znowu brakło środków, weryfikacja 3 miesięczna, pieniądze rozrzucą byle jak, rozporządzenie samo się zabija - i co dalej z rybakami za burtą, będzie kolejny konkurs w ostatnich dniach ?, bez sensu to przyśpieszanie !!!!???
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Zarzad_PK » Nie Sie 05, 2012 11:39 pm

Koleżanki i Koledzy, ostatnio wielu z Was otrzymało propozycje złożenia wniosku o szybszą wypłatę (z góry) pieniądzy wodno-środowiskowych. Dotyczy to zarówno umów już zawartych , jak i tych, które będa zawierane w tym roku. Miałem rozmowy z kilkoma osobami na ten temat, które miały wątpliwości jak postapić. Jedni woleli dostawać pieniądze w gwarantowanych corocznych transzach, drudzy wolą wziąć pieniądze od razu i mieć je u siebie, bo kto wie, co będzie z naszym budżetem narodowym za lat 3-4.
JNie chcąc rozsądzać, co lepsze dla rybaków, warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy:
1. W związku z późnieniem startu programu PO RYBY 2007-2013, wykorzystywanie pieniędzy było również opóźnione, stąd w interesie naszym jest przyspieszenie korzystania, zeby nie przyszło komus do głowy obciać budżet.
2. Warto złożyć w ARiMR Wniosek o Płatność tylko raz ( w wersji wzięcia całości pieniędzy od razu), a w kolejnych latach składać tylko załączniki, gdyż unikniemy części walki z biurokracją.
Tak więc namawiam do zastanowienia sie i do podjęcia optymalnej dla siebie decyzji...
Zarzad_PK
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Wto Sie 07, 2012 4:31 pm

Witam

Dzwoniłem dziś do Agencji, zapytałem o kilka kwestii i oto kilka moich spostrzeżeń;

- w tej chwili ludzie z Agencji nie wiedzą w jaki sposób będą zawierane aneksy i na jakich warunkach,
- wiadomo, że część z nas nie realizowała wymogów na zadeklarowanej powierzchni lub nie realizowała danego wymogu w ogóle,
- dostając płatność z góry za pozostałe lata, bierzemy na siebie zobowiązania finansowe, co w konsekwencji może doprowadzić do sytuacji, w której zmuszeni będziemy oddawać pewną kwotę z odsetkami jak za zaległości podatkowe :( np zrealizujemy wymóg na mniejszej powierzchni lub nie zrealizujemy go w ogóle, dotyczy to również braku ciągłości pozwolenia wodnoprawnego.

Warto przekalkulować sprawę co nam bardziej się opłaca, gwarantowane (zgodne z umową) coroczne otrzymywanie rekompensaty (nawet w zmniejszonej wysokości), czy też oddawanie Agencji pewnej kwoty z odsetkami jak za zaległości podatkowe ( a te odsetki nie są małe 13-14% w skali rocznej: http://www.bankier.pl/firma/podatki/nar ... rt=odsetki). Jeżeli nie zrealizujemy pełnego zgodnego z aneksem wymogu na danej powierzchni w 5 roku, to za 5 rok zapłacimy odsetki za 3 lata wstecz od momentu wypłaty pomocy za brakującą powierzchnię zadeklarowana w umowie. Nawet jak wpłacimy na lokatę otrzymane środki to nie uzyskamy takiego procentu ( co najwyżej 6-8 %). Przysłowiowa noga zawsze może się podwinąć co w konsekwencji może dać końcowy wynik w postaci otrzymania mniejszej kwoty jak podpiszę aneks do umowy niż jak miałbym ją otrzymywać po każdym roku za pozostałe lata, nawet jak nie zrealizuję zadeklarowanego wymogu na pełnej powierzchni.

Trudna sprawa, w każdym bądź razie jest się nad czym zastanowić.

Pozdrawiam

GRybackie
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Wto Sie 07, 2012 4:37 pm

I jeszcze jedno i tak będziemy składać dokumenty, może nie będzie to wniosek o płatność, ale załączniki, które mamy w rozporządzeniu, w załączniku 3. W konsekwencji walka z biurokracją będzie trwać dalej.

Jak macie podobne odczucia to proszę się podzielić, może będzie łatwiej podjąć decyzję.
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Wto Sie 07, 2012 5:56 pm

Nic nie szkodzi podpisać aneks na realizację tych wymogów, które zamierzamy wykonać. Oprócz "stałych nurtów" nie widzę problemu w wywiązaniem się z innych wymogów.
W mojej umowie nie widzę żadnych zagrożeń, że mogę nie wywiązać się z któregoś zobowiązania. Tak więc jak będę miał możliwość to podpiszę aneks.
Pozdrawiam
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Śro Sie 08, 2012 6:57 pm

Witam,

Może jeszcze się ktoś wypowie w temacie za lub przeciw. Jakieś inne spostrzeżenia?

Pozdrawiam

GR
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Czw Sie 09, 2012 6:45 pm

przynajmniej sprawozdanie roczne/końcowe jest bardziej przyjazne, brać jak dają ..... , aneksy dają szansę na uregulowanie, gdy brak realizacji to odesłać pieniądze nienależne lub robić klęskę żywiołową
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Niewierny » Wto Sie 21, 2012 8:00 pm

Nie do końca wierzę urzędnikom, więc mam pytanie tu na forum, czy są osoby, którym w trakcie okresu 5- letniego, w którym zobowiązały się do realizacji umowy wodno-środowiskowej, zdarzy albo już się zdarzył okres, gdzie nie miały aktualnego pozwolenia wodno-prawnego? Jeśli tak, to jak oddział ARiMR to kwalifiluje, czy rok wypada z płatności, czy proporcjonalnie do okresu bez pozwolenia wod-prawnego zmniejszona jest płatność? Szczególnie intereuje mnie sytuacja osób, które jak ja składały wniosek o dofinansowanie w momencie, gdy pozwolenie już wygasło i załączali tylko wniosek do starostwa o wydanie pozwolenia wodno-prawnego.
Niewierny
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez Gość » Śro Sie 22, 2012 6:56 pm

Niewierny napisał(a):Nie do końca wierzę urzędnikom, więc mam pytanie tu na forum, czy są osoby, którym w trakcie okresu 5- letniego, w którym zobowiązały się do realizacji umowy wodno-środowiskowej, zdarzy albo już się zdarzył okres, gdzie nie miały aktualnego pozwolenia wodno-prawnego? Jeśli tak, to jak oddział ARiMR to kwalifiluje, czy rok wypada z płatności, czy proporcjonalnie do okresu bez pozwolenia wod-prawnego zmniejszona jest płatność? Szczególnie intereuje mnie sytuacja osób, które jak ja składały wniosek o dofinansowanie w momencie, gdy pozwolenie już wygasło i załączali tylko wniosek do starostwa o wydanie pozwolenia wodno-prawnego.

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale czy organizacje rybackie wiedzą, że to nowe rozdanie dopłat wodnośrodowiskowych znowu dzieli rybaków na lepszych i gorszych? Jesli ktoś nie z własnej winy miał pozwolenie wodno-prawne w toku załatwiania w starostwie w styczniu 2011 r., to odejdzie z kwitkiem z ARiMR. To samo jeśli ktoś akurat przejął gospodarstwo po rodzicach i nie miał na siebie jeszcze numeru weterynaryjnego na ten dzień. Czy tak ma wygladać równe traktowanie poszczególnych gospodarstw? Apeluję do organizacji rybackich, zróbcie coś w tej sprawie!
Gość
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez olek » Czw Sie 23, 2012 6:54 am

To bardzo smutne gdy nie ma się do kogo zwrócić w takiej sprawie. Organizacje są w stanie w którym nie pomogą nikomu. Jedyna szansa to stworzenie komercyjnego biura do spraw sporów rybaków z ARIMR. Kilka poszkodowanych gospodarstw musi wynająć prawnika a może inni również się dołączą. Innego wyjścia nie widzę. Ja również mam kłopoty z naszymi urzędnikami. Myślę sobie że może na wzór kolegów którzy powołali do życia komercyjną spółkę do spraw zbytu na karpia powołać komercyjne biuro prawne do spraw trudnych z ARIMR oraz Urzędami Marszałkowskimi i innymi od których zależymy. Taki mamy teraz wiatr historii że coraz bardziej będziemy zależni od różnych instytucji - teraz i w przyszłości. Co wy koledzy na to?
olek
 

Re: Rekompensaty wodno-środowiskowe- nowe rozdanie

Postprzez PAN KARP » Czw Sie 23, 2012 11:26 am

Gość napisał(a):Nic nie szkodzi podpisać aneks na realizację tych wymogów, które zamierzamy wykonać. Oprócz "stałych nurtów" nie widzę problemu w wywiązaniem się z innych wymogów.
W mojej umowie nie widzę żadnych zagrożeń, że mogę nie wywiązać się z któregoś zobowiązania. Tak więc jak będę miał możliwość to podpiszę aneks.
Pozdrawiam

Witam Państwa, popieram ten głos, bo trzeba rzetelnie przeanalizować, co znajduje się w podpisanej umowie (czasem już 2 lata temu), a co wynika z praktycznej jej realizacji. Bo jeżeli mamy watpliwości, czy będziemy realizowac wszystkie wymogi, co możnaby korygować wnioskami o płatność w poszczególnych latach, to jesli z góry weźmiemy pieniądze, to potem wszelkie zmiany mogą byc wielokrotnie trudniejsze i obciążone ryzykiem finnasowym. Może się bowiem skończyć nieprzyjemną windkacją funduszy. Co do tego ostatniego wariantu nikt dziś raczej nie wypowie się autorytatywnie, ale gdy nadejdzie czas, możemy być zaskoczeni niekorzystną dla nas decyzją administracyjną.
PAN KARP
 
Posty: 244
Rejestracja: Śro Sty 24, 2007 7:07 pm

PoprzedniaNastępna

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 32 gości