Gniotownik-warto?

Moderator: ekspert_PK

Gniotownik-warto?

Postprzez stasio » Nie Wrz 09, 2012 8:21 pm

Witam, koledzy, rozważam zakup gniotownika,dla stawu kroczek-handlówka. Znam jakie są opinie za/przeciw, ostatecznie się wacham czy warto wydawać pieniądze w to, i czy kiedykolwiek się to zwróci. Czy koledzy gniotą ziarno? jak jest na dużych gospodarstwach? Prosze o konkretne opinie czy koledzy posiadają i czy karp lepiej trawi pokarm itd, opłaca się kupić?
stasio
 

Re: Gniotownik-warto?

Postprzez Grzegorz0_4 » Nie Wrz 09, 2012 9:12 pm

Dobry Wieczór, moim zdaniem warto, osobiście stosuje gniecenia ziarna zbóż do wagi ryby 300-700 g. Nie mam wyników porównawczych badań karmienia ryb ziarnem gniecionym oraz całym, lecz sprawdziłem wielokrotnie, iż ziarno gniecione szybciej jest pobierane od całego, z zachowaniem identycznych warunków środowiskowych. Odnośnie gniotownika, ważna jest średnica walcy, im większe tym lepsze, nie muszą być oba napędzane. Gniecenie ziarna dobrym gniotownikiem jest bardzo szybkie i energooszczędne.
Pozdrawiam
Grzegorz0_4
 
Posty: 173
Rejestracja: Pią Cze 03, 2011 8:07 am

Re: Gniotownik-warto?

Postprzez stasio » Pon Wrz 10, 2012 10:21 pm

Witam, Grzegorz, dzięki wielkie za odpowiedz. A szczegółowiej o ile % szybciej pobierają gniecione? Np Jeśli wysypiesz w takich samych warunkach temperaturowych raz worek gniecionego ziarna a raz całego to po jakim okresie zjadają w pierwszym przypadku a po jakim w drugim?
stasio
 

Re: Gniotownik-warto?

Postprzez Grzegorz0_4 » Wto Wrz 11, 2012 11:24 pm

Witam, dobry wieczór, aż tak szczegółowych w % badań nie wykonywałem, lecz zdarzało się iż w początkowym okresie karmienia, (maj) sypałem równocześnie ziarno gniecione oraz całe, niekiedy na drugi dzień, próbka pobrana z dna wykazywała obecność ziaren całych, oraz całkowity brak gniecionych.
Pozdrawiam
Grzegorz0_4
 
Posty: 173
Rejestracja: Pią Cze 03, 2011 8:07 am

Re: Gniotownik-warto?

Postprzez Marek-pstrąg » Nie Wrz 16, 2012 7:25 am

Grzegorz0_4 napisał(a):Witam, dobry wieczór, aż tak szczegółowych w % badań nie wykonywałem, lecz zdarzało się iż w początkowym okresie karmienia, (maj) sypałem równocześnie ziarno gniecione oraz całe, niekiedy na drugi dzień, próbka pobrana z dna wykazywała obecność ziaren całych, oraz całkowity brak gniecionych.
Pozdrawiam


Potwierdzam.
Moje doświadczenia są podobne, i to przez cały rok.
Gniecione ziarno znika szybko w 100 %, całe nie zawsze.

Jak będziesz kupować gniotownik to o jak największej średnicy walca, zdecydowanie sprawniejszy i skuteczniejszy.
Poza tym chyba zużywa mniej energii (takie miałem odczucie).

Na jednym ze stawów skarmialiśmy tylko gniecinym ziarnem i przyrosty były większe o jakieś 10-15% (sprawdzaliśmy do wagi 650 g).
Marek-pstrąg
 

Re: Gniotownik-warto?

Postprzez stasio » Nie Wrz 16, 2012 4:59 pm

ad. Marek-pstrąg
Przyrosty były większe o jakieś 10-15%, ale przy skarmieniu tyle samo zboża w stosunku do obsady co na innych stawach?czy poprostu gniecenie ziaren umożliwia skarmienie większej jej ilości poprzez lepsze trawienie?szybsze trawienie itd?
stasio
 


Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 52 gości

cron