Moderator: ekspert_PK
gość napisał(a):Wszystkie koszty produkcji pomnóż razy dwa (doplaty do sprzętu, budowy obiektów) zabierz dopłaty obszarowe, środowiskowe i do zwierząt , mleka itd. A i jeszcze akcyza na paliwo, dopłata do kredytu na zakup ziemi.
Myśle, że cena żywności skoczyłaby przynajmniej x 3.
Poza tym gdyby rolnika traktować w kategoriach rynkowych, kapitalistycznych to poziom biedy na wsi byłby straszny.
Gość napisał(a): Dlaczego Ty cały czas piszesz o wzroście cen żywności, jakby on miałby być generowany przez rolników, a nie przez przetwórców.
Gość napisał(a):Ja się tak zastanawiam, czytając ten wątek, czy wszyscy piszący tu o nowoczesnych technologiach produkcji ryb (w tym karpia) byście zainwestowali w to swoje pieniądze, gdyby nie dopłaty ?
Wszystkich piszących o przyrostach 3-4 ton z ha karpia proszę o adresy tych gospodarstw w celu weryfikacji. Osobiście nie znam nikogo kto tyle produkuje.
Nie opowiadajcie tu o doświadczalnych "stawikach" a o normalnej produkcji towarowej.
Kolegę "Zbycha" proszę o informację o wydajnościach z ha stawów uzyskiwanych w produkcji ryb, teraz i za PGR-u.
Pozdrawiam.
zbych napisał(a): Kolega tych czasów, z tego co czytam to pamiętać nie może, ale sporo naszych Kolegów zna je doskonale.
Za PGRyb z wydajnością, to było jakby to powiedzieć, tak jak miało wyjść.
Zależy ile paszy poszło "bokiem", ile nawozów "zaginęło", na ile były podpisane plany, ile karpi po 1,2-1,5 kg poszło na "zarybianie" jezior. Generalnie działy się różne cuda raz wyszło nam 4,2 t/ha - ale tyko na papierze. Myśle, że faktycznie robiliśmy jakieś 1-1,2 t, ale wtedy nikt ani nie patrzył na koszty, ani na straty.
Gość napisał(a): . Jeśli są dotowane to należy wprowadzić cła.
Cieszycie się z dopłat wod-środ, a sami wiecie, że przez wiele gospodarstw wkalkulowuje ją w cenę karpia. Co z tego, że mamy dopłaty i dofinansowania, jak cena spadnie w tym roku o 0.50-1.00 zł/kg i bilans, zysków z dopłat i strat na niższej cenie, wyjdzie na zero ?
Gość napisał(a): Co z tego, że mamy dopłaty i dofinansowania, jak cena spadnie w tym roku o 0.50-1.00 zł/kg i bilans, zysków z dopłat i strat na niższej cenie, wyjdzie na zero ?
Gość napisał(a): Przy nakładzie własnym spokojnie można wybudować 1 ha stawu do 200 tys., chyba że ktoś będzie dołki kopać a nie budować staw. Wykopanie 1 m3 ziemi jest w cenie :)
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości