1. Jaki jest maksymalny bezpieczny poziom amoniaku?
W kontekście "bezpieczeństwa" amoniaku musimy rozróżnić jego 2 formy: niejonową NH3 (wolny amoniak) oraz zjonizowaną NH4+ łącznie tworzące tzw TAN (total ammonia nitrogen/totalny azot amoniakalny). Toksyczna dla ryb jest forma wolna NH3, w środowisku wodnym jest jej zawsze mniej niż formy jonowej NH4.
Stopień toksyczności amoniaku
zawsze jest związany z pH wody, w wodzie kwaśnej, o niskim pH bardzo niewielka część amoniaku jest obecna w formie "wolnej" podczas gdy w wodzie o wysokim pH znacznie większa część amoniaku przechodzi w formę wolną toksyczną dla ryb. Na toksyczność wpływa również temperatura wody i zawartość chlorków, jednak ich wpływ nie jest tak kluczowy jak wpływ pH. Należy przyjąć, że amoniak jest bardziej toksyczny w cieplejszej wodzie, gdyż jego większa część przechodzi w formę wolną/niejonową.
Dla przykładu możemy porównać 2 zbiorniki o jednakowej temperaturze:
1)
TAN = 2,5 mg/l
pH = 8.5
wolny amoniak = 0,1932 mg/l
2)
TAN = 2,5 mg/l
pH = 7.1
wolny amoniak = 0,0083 mg/l
obliczone za pomocą
https://www.hamzasreef.com/Contents/Cal ... mmonia.phpdla narybku już 0,1 mg/l w formie wolnej może być toksyczne, wraz ze wzrostem ryby stają się bardziej odporne.
Poniższa tabela pozwala w łatwy sposób określić toksyczność amoniaku w relacji do pH wody.
2. Jak można dokładnie zmierzyć poziom amoniaku w wodzie? W moich testach kropelkowych jest przeskok z 0 na 1 mg/l.
Najlepiej fotometrycznie.
Z najprostszych, dostępnych od ręki w Polsce będzie mini fotometr hanna instruments:
https://hanna-polska.com/checker-hc/305 ... akres.htmlZakres od 0,01 do 9,99 mg/l, rozdzielczość 0,01 mg/l, wykrywa TAN
Należy pamiętać, że bez pomiaru pH pomiar amoniaku pozostawi bez odpowiedzi pytanie jak bardzo amoniak jest toksyczny w danym zbiorniku.
3. Jak można obniżyć poziom amoniaku pomijając napowietrzanie. Nie mam blisko zbiornika źródła prądu, które chyba jest niezbędne, aby zainstalować jakieś urządzenie napowietrzające wodę.
Poprawa natlenienia przez przepływ/ruch wody - efekt może być znikomy - w tym przypadku liczymy jedynie na możliwość utlenienia amoniaku do mniej toksycznych form nieorganicznych, ryzykując jednocześnie podniesieniem pH.
Czyszczenie dna
Redukcja dawki pokarmowej
Tyle przychodzi na myśl bez używania energii elektrycznej. Przy użyciu energii wachlarz możliwości jest znacznie szerszy.
Wapnowanie niestety spowoduje podniesienie pH a w konsekwencji przyspieszy przekształcenie amoniaku w toksyczną formę.