Walka z kormoranem

Moderator: ekspert_PK

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Gość » Śro Lut 03, 2021 11:14 pm

GR_Zebrzydowice. napisał(a):Nie chcę dopłat, nie chcę sprzedawać po 6,50


Nie masz wyjścia. Gospodarstwa o olbrzymich powierzchniach biorące po kilka milionów rekompensat na turę, dostaną jeszcze do powierzchni za kormorany, plus jakieś skromne suszowe ,wyprodukują 250 kg/ha karpia i sprzedadzą go po 7.20 pln/kg. Jeszcze na koniec złożą Ci życzenia równie udanych lat następnych.
Gość
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez rzd » Czw Lut 04, 2021 8:12 pm

Gość napisał(a):Panie Wojtku, a jak jest w Czeskiej Republice ?


Podaję zasady odszkodowania za straty rybostanu wypłacane w 2019 oraz inne możliwości rekompensat w Czechach.
W Republice Czeskiej nie ma rekompensat wypłacanych w tej formie co u nas czyli za 1 ha powierzchni ogroblowanej. [b][b]W Czechach wszelkiego rodzaju rekompensaty wypłaca się do stawów o powierzchni powyżej 5 ha.[/b][/b] realizujących konkretne wymogi.

Podaję wymogi do, których można dostać rekompensatę. Jest to moje tłumaczenie więc mogą być niewielkie pomyłki, ale myślę, że główne założenia będą jasne.

15. Wsparcie nieprodukcyjnych funkcji stawów

Cel:
częściowe odszkodowanie za szkody poniesione przez podmioty rybackie wynikające z zapewnienia gospodarki wodnej i funkcji społecznych stawów rybnych.

Przedmiot dotacji:
staw zgodny z decyzjami władz wodnych lub ochrony przyrody lub zapewniający interes publiczny o powierzchni ponad 5 ha.




Temat:
przedsiębiorca (sekcja 420 ustawy nr 89/2012 Coll.) zajmujący się produkcją rolną zgodnie z sekcją 2e (3) ustawy nr 252/1997 Coll., dotyczący rolnictwa.

Forma dotacji:
dotacje do zysków lub strat (wcześniej nieinwestycyjne).

Kwota dotacji:
do 1 000 CZK / 1 ha powierzchni katastralnej stawu dla:

a) uporządkowane funkcje gospodarki wodnej w stawach poprzez gospodarkę wodną
1. akumulacja wody w krajobrazie
2. efekt retencyjny podczas powodzi
3. zapewnianie celów sportowych i rekreacyjnych
4. Poprawa jakości wód powierzchniowych dzięki efektom oczyszczania
(b) zarządzanie funduszem stawowym w interesie publicznym
5. usuwanie osadów z łowiska

(c) nakazał opiekę na podstawie decyzji organów ochrony przyrody.
6. zachowanie naturalnej strefy przybrzeżnej i mokradeł
7. Ograniczenia dotyczące wprowadzania Amury przez organy ochrony przyrody
8. ograniczenia dotyczące karmienia ryb mieszankami paszowymi i innymi paszami
9. ograniczenie stosowania nawozów mineralnych i organicznych
10. inne ograniczenia według uznania organów ochrony przyrody


Uwaga:
minimalna powierzchnia każdego wspieranego stawu musi być większa niż 5 ha. Spełnienie powyższych warunków 1-10 można zsumować i pomnożyć przez powierzchnię każdego wspieranego stawu. W przypadku wniosku o dotację na usunięcie osadu z łowiska decyzję o przyznaniu dotacji można wydać wyłącznie na podstawie fizycznej kontroli stanu usunięcia osadu z łowiska przeprowadzonej przez pracowników SAIF lub personel MoA do 8.11.2019. Do celów kontroli wnioskodawca ubiegający się o dotację wyznaczy łowisko za pomocą tyczek lub boi.
Dotacja nie jest przyznawana na staw, który jest odbudowywany w danym roku, lub na przedmiot dotacji (np. Gromadzenie się wody w krajobrazie, efekt retencyjny podczas powodzi), dla której dotacja z programu 129 280 - Wsparcie retencji wody w krajobrazie - stawy i zbiorniki wodne.
W przypadku programu subsydiowania 15. Wsparcie dla nieprodukcyjnych funkcji stawów, wnioskodawca powiadamia SAIF o usunięciu osadu z łowiska co najmniej 14 dni przed zakończeniem prac.
W przypadku pomocy w sektorze rybołówstwa i akwakultury beneficjenci takiej pomocy przestrzegają zasad wspólnej polityki rybołówstwa przez cały okres wdrażania środków oraz przez okres pięciu lat od ostatniej płatności na rzecz beneficjenta. Jeżeli właściwy organ stwierdzi, że beneficjent dopuścił się co najmniej jednego naruszenia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 508/2014, w tych okresach, beneficjent musi zwrócić pomoc. Wnioski podmiotów, które dopuściły się wyżej wymienionych naruszeń przepisów wspólnej polityki rybołówstwa, są niedopuszczalne.
Wsparcia w sektorze rybołówstwa i akwakultury nie przyznaje się na działania odpowiadające niekwalifikowalnym operacjom na podstawie art. 11 rozporządzenia (UE) nr 508/2014.


Treść wniosku:
a) dane identyfikacyjne przetwarzane przy użyciu standardowych formularzy;
b) dowód rejestracji działalności gospodarczej związany z przedmiotem dotacji,
c) dowód otwarcia rachunku bankowego wnioskodawcy (umowa o otwarcie rachunku bankowego, wyciąg bankowy z odpowiedniego rachunku itp.),
d) dowód własności stawu zgodnie z urzędem katastralnym lub zgodnie z lit. e),
e) w przypadku dzierżawy / umowy dzierżawy, w stosownych przypadkach, inny dokument poświadczający upoważnienie do korzystania ze stawu,
f) kopie decyzji wydanych przez władze wodne lub organy ochrony przyrody według poszczególnych stawów,
g) w przypadku wniosku o dotację na usunięcie osadu z łowiska plan połowu i impregnacji danych stawów;
h) wypełnione tabele aneksów,
(i) zawiadomienie o rozpoczęciu usuwania osadu z łowiska przekazane przez wnioskodawcę do SAIF, jeżeli wnioskodawca prowadzi taką działalność w ramach programu w odpowiednim roku kalendarzowym przed datą wejścia w życie zasad. Wnioskodawca zgłasza usunięcie osadu z łowiska co najmniej 14 dni przed zakończeniem pracy.

Ocena wydajności:
obszar stawów pełniących funkcje społeczne (przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa).


Tabela 1
Program grantowy: 15.
Wsparcie funkcji pozaprodukcyjnych stawów
Przedmiot subwencji ogółem:
a) uporządkowane funkcje gospodarki wodnej w stawach zapewniane przez gospodarkę wodną: 1. gromadzenie wody w krajobrazie ………… .ha
2. efekt zatrzymania powodzi ………… .ha
3. zapewnianie celów sportowych i rekreacyjnych ………… .ha
4. Poprawa jakości wód powierzchniowych dzięki efektom oczyszczania ………… .ha
(b) zarządzanie funduszem stawowym w interesie publicznym: 5. usuwanie osadu z łowiska ………… .ha
c) zarządzone zarządzanie środowiskiem: 6. ochrona naturalnej strefy przybrzeżnej i mokradeł ………… .ha
7. Ograniczenia w wprowadzaniu Amury przez organy ochrony przyrody ………… .ha
8. Ograniczenia w karmieniu ryb mieszankami paszowymi i innymi paszami ………… .ha
9. ograniczenie stosowania nawozów mineralnych i organicznych ………… .ha
10. inne ograniczenia oparte na decyzjach organów ochrony przyrody ………… .ha
Ha ogółem:

Stawka dofinansowania: ……………………………………… CZK / ha

Całkowity wymóg dotacji: ………. ………….… .Kč
Uwaga: załącznik do tej tabeli podsumowującej jest zestawieniem według stawu, przygotowanym w tej samej formie.

17. Wsparcie nieprodukcyjnych funkcji łowisk

Cel:
promowanie różnorodności biologicznej zasobów rybnych w wodach powierzchniowych przeznaczonych dla użytkowników gruntów rybackich.

Przedmiot dotacji:
Stawka subwencji na hektar łowiska. Nie można przyznać żadnej pomocy w odniesieniu do łowisk, na których prowadzona jest eksploatacja w celu wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa. Nie można udzielać wsparcia gatunkom ryb wprowadzanym na łowiska, które były wspierane przez centralne organy rządowe Republiki Czeskiej na podstawie rządowych zasad przyznawania dotacji z budżetu państwa Republiki Czeskiej organizacjom pozarządowym non-profit ”.
Fundusze można wykorzystać wyłącznie na pokrycie kosztów zarybienia tych gatunków, które zostały zasadzone zgodnie z ustalonymi stadami lub innymi gatunkami, za zgodą właściwej administracji rybackiej, które uzupełniają spektrum gatunków danego łowiska, łowiska, na których można je wprowadzić na podstawie dotacji finansowanych z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, z wyłączeniem kosztów połowów gatunków ryb na łowiskach, które zostały wsparte dotacjami z budżetu władz lokalnych.

Temat:
Użytkownik obszaru połowowego, dla którego właściwym organem państwowej administracji rybołówstwa są władze regionalne lub Ministerstwo Rolnictwa (sekcje 21 ust. 1 i 2) oraz sekcje 22 ust. 2 i 3 ustawy nr 99/2004 Coll. późniejsze przepisy. Oprócz osób fizycznych i prawnych, o których mowa w sekcji 6 ustawy o rybołówstwie, podmiotem mogą być również lasy Republiki Czeskiej, s.p., lasy wojskowe i gospodarstwa rolne, s.p., przedsiębiorstwa dorzeczy. Łączna powierzchnia łowisk, dla których wnioskuje się o dotację, musi wynosić co najmniej 1,0 ha

Forma dotacji:
dotacje do zysków lub strat (wcześniej nieinwestycyjne).

Kwota dotacji:
do 800 CZK na hektar łowiska.

Treść wniosku:
a) dane identyfikacyjne przetwarzane przy użyciu standardowych formularzy;
b) dowód otwarcia rachunku bankowego wnioskodawcy (wyciąg bankowy danego rachunku lub umowa o otwarcie rachunku bankowego itp.),
c) wypełniona i podpisana załączona tabela zawierająca wykaz wszystkich łowisk, w odniesieniu do których wnioskuje się o subwencję, których oświadczenie jest integralną częścią;
d) kopie wszystkich obowiązujących aktów prawnych i dokumentów potwierdzających zaniechanie wykonywania prawa połowowego przez wnioskodawców - dla łowisk, w odniesieniu do których wnioskuje się o dotację.

Ocena wydajności:
opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa zgodnie z przedmiotem dotacji.

Podsumowując gdy ktoś jest w stanie realizować wszystkie wymogi wówczas może uzykać do 10000 Koron czeskich z 1 ha pow stawu powyżej 5 ha.

Zasady wypłaty odszkodowania za straty rybostanu wyglądają następująco:
Odszkodowanie wypłaca się osobno za straty spowodowane przez kormorany i czaple oraz za straty ryb spowodowane przez wydry. Należy składać dwa oddzielne wnioski. Dotyczy strat na stawach powyżej 5 ha.
Procedura jest następująca:
Hodowca codziennie na swoich stawach rejestruje ilość kormoranów i czapli oraz wydr. Raz w roku przedstawia zestawienie ilościowe ptaków i wydr do zatwierdzenia przez lokalnego ornitologa tego rejonu. Po zatwierdzeniu przez ornitologa przekazuje się osobie, która ma uprawnienia do opracowania operatu szacunkowego strat ryb na stawach. Operat z wyliczeniami szkód w rybostanie przesyła się do ministerstwa rolnictwa. Ministerstwo wypłaca po cenach rynkowych za straty ryb wyrażone oczywiście w kg za poszczególne asortymenty. Podobnie wygląda to w przypadku strat spowodowanych przez wydry.
Nie będę podawał konkretnych wartości, ale w przypadku mojego znajomego, który prowadzi gospodarstwo pw. ok. 300 ha. sa to już znaczące kwoty. Podsumowując - czeskie ministerstwo rolnictwa potrafi wprowadzić w życie bardzo czysty sposób zapłaty za straty ryb. Jeszce raz proszę podejść do tych spraw w sposób bardzo poważny, niezawistny konstruktywny dla dobra całej branży. Nie patrzeć na wszystkie problemy tylko przez pryzmat cen sprzedaży karpia. Czy nie jest czas by przy okazji opracowywania nowej strategii w akwakulturze zacząć proponować przez nasze środowisko, organizacje rybackie konkretnych propozycji , jeżeli nie mamy pomysłu to korzystajmy z programów innych krajów.

Pozdrawiam
Wojtek Adamek
RZD Zator
rzd
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez RZD » Czw Lut 04, 2021 8:28 pm

Gość napisał(a):
Gość napisał(a):Panie Wojtku, a jak jest w Czeskiej Republice ?


Proszę przeczytać mój dzisiejszy post i nie pisać nieprawdy. W Czechach jest mniej pieniędzy niż u nas na rybactwo stawowe, jeżeli są przyznane za realizację konkretnych wymogów to bardziej kontrolowane i sprawdzane przez trzy instancje kontrolne. Nie ma bezpośrednich dopłat powierzchniowych.
Wojtek Adamek
RZD Zator
RZD
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Euros » Pią Lut 05, 2021 7:32 am

Panowie, trwają konsultacje umowy partnerstwa na lata 2021-17 https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ ... 2021-2027/
Czy Wasze organizacje wystąpiły o uwzględnienie dopłat w umowie? Gróbarczyka już nie ma, więc powinno być łatwiej.
Euros
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Gość » Pią Lut 05, 2021 10:52 am

Panie Wojtku!
Nie wolałby Pan sprzedawać karpia w hurcie po 10-11 pln/kg niż siedzieć w papierach i brać te wszystkie rekompensaty, dopłaty, odszkodowania i inną unijna jałmużnę?
Jak Pan widzi nie da się mieć tego i tego?
Gość
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Nie Robinson » Pią Lut 05, 2021 6:14 pm

Ja też wolałbym być piękny, bogaty i sprzedawać karpia po 12 złotych, ale niestety Robinsonem nie jestem
Nie Robinson
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez rybaba » Pią Lut 05, 2021 6:26 pm

Jakie partnerstwo ? Nam potrzeba pieniędzy na sprzęty i naprawę stawów, zwalczanie chorób ryb, a nie na utrzymywanie armii urzędników.
rybaba
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Gość » Pią Lut 05, 2021 6:44 pm

Nie Robinson napisał(a):Ja też wolałbym być piękny, bogaty i sprzedawać karpia po 12 złotych, ale niestety Robinsonem nie jestem


Nawet gdybyś był Robinsonem, to i tak jesteś narażony na ataki ludożerców z PK xD
Gość
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Gość » Sob Lut 06, 2021 7:46 am

Co to jest PKxD
Gość
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez RZD » Sob Lut 06, 2021 10:56 am

Mam prośbę do wszystkich, którzy zamieszczają swoje wpisy. Żeby dyskusja była konstruktywna proszę się przynajmniej przedstawiać i podpisywać swoje posty. Wiadomo wtedy kogo się reprezentuje. Proszę dyskutować na temat. Jest obecnie najważniejszy okres, w którym następuje podział unijnych pieniędzy, nie można tego okresu przegapić. Należy przedstawiać konkretne problemy, a nie jałowo dyskutować.
Pozdrawiam
Wojtek Adamek
RZD Zator
RZD
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Gość » Sob Lut 06, 2021 11:48 am

RZD napisał(a):Mam prośbę do wszystkich, którzy zamieszczają swoje wpisy. Żeby dyskusja była konstruktywna proszę się przynajmniej przedstawiać i podpisywać swoje posty. Wiadomo wtedy kogo się reprezentuje. Proszę dyskutować na temat. Jest obecnie najważniejszy okres, w którym następuje podział unijnych pieniędzy, nie można tego okresu przegapić. Należy przedstawiać konkretne problemy, a nie jałowo dyskutować.
Pozdrawiam
Wojtek Adamek
RZD Zator


Co tam Panie Adamek w hodowli? Jak produkcja i zimowanie materiałów. Jak zdrowotność. Jakieś badania naukowe, doświadczenia z gatunkami dodatkowymi? Tak ogólnie o rybach?
Gość
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez lubliniak » Sob Lut 06, 2021 6:53 pm

"Izba niższa czeskiego parlamentu przyjęła w ubiegłym tygodniu przepisy, które przewidują, że od przyszłego roku 55 proc. produktów sprzedawanych w czeskich sklepach spożywczych o powierzchni ponad 400 m kw. ma pochodzić od rodzimych producentów. Sześć lat później ma to być aż 73 proc. Regulacje mają dotyczyć około setki produktów, w tym przede wszystkim mięsa, nabiału, warzyw i owoców"
No to może nasz parlament ograniczy przywóz czeskiego karpia do Polski
lubliniak
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez polakwęgier » Pią Lut 12, 2021 11:34 am

Orban mógł wykupić część węgierskiej produkcji karpia. Czy Kaczyński weźmie z niego przykład jak będziemy mieli nadwyżkę?
polakwęgier
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez gajowy » Czw Mar 18, 2021 8:58 am

Piszecie, że strzelać, strzelać i jeszcze raz strzelać. Pewnie, że coś to daje, ale ile można? Przyjdzie czerwiec i co? od 3 rano do 22 mam latać z karabinem w ręku?! A gdzie codzienne obowiązki na wodzie? Ja piszę pisma do RDOŚ w Poznaniu i proponuję żeby wszyscy to robili i to trzeba dosłownie ich nękać takimi pismami, niech sygnalizują dalej, że jest poważny ptoblem z kormoranami i łabędziami.
gajowy
 

Re: Walka z kormoranem

Postprzez Ciekawy » Pią Mar 19, 2021 10:23 am

gajowy napisał(a):Piszecie, że strzelać, strzelać i jeszcze raz strzelać. Pewnie, że coś to daje, ale ile można? Przyjdzie czerwiec i co? od 3 rano do 22 mam latać z karabinem w ręku?! A gdzie codzienne obowiązki na wodzie? Ja piszę pisma do RDOŚ w Poznaniu i proponuję żeby wszyscy to robili i to trzeba dosłownie ich nękać takimi pismami, niech sygnalizują dalej, że jest poważny ptoblem z kormoranami i łabędziami.

A jaki jest problem z łabędziami? Z kaczkami też jest?
Ciekawy
 

PoprzedniaNastępna

Wróć do Forum Rybaków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 67 gości