05.02.2012

- Wybita szyba

Ostatnio, coraz częściej na forum Pana Karpia pojawia się wpis administratora o usunięciu postu z powodu naruszenia czyjegoś dobrego imienia. Reakcje forumowiczów na ten wpis w większości można ulokować na dwóch przeciwstawnych biegunach. Jedni widzą w nim cenzurę, inni dbanie o standardy. Kto ma rację ?

Od miesiąca toczy się spór wokół ACTA. Jest to spór o prawa do własności intelektualnej, o granice wolności słowa. Dotyczy przede wszystkim internetu. Jedni bronią swych intelektualnych praw, inni uważają, że jest to zamach na swobodny przepływ informacji w internecie. Kto ma rację ?

Wolność wypowiedzi internautów, jest technologicznym znakiem czasu. Otwiera świat na potężne zasoby informacji. Burzy systemy gospodarcze i polityczne. Buduje relacje miedzyludzkie. Niestety jest też ciemna strona tej wolności. Anonimowość internetowa pozwala naruszać czyjeś dobre imię, bez ponoszeni odpowiedzialności za swoje słowa.

Protesty na ulicach w sprawie ACTA, na ogół przebiegają pokojowo, chociaż ciężko tu o merytoryczną dyskusję. Czasem jednak protesty te wykorzystują zwykli rozrabiacze, dla których najważniejsza jest wybita szyba lub uszkodzony samochód, uniemożliwiając jakikolwiek dialog.

Forum Pana Karpia, to merytoryczna, chociaż anonimowa dyskusja. Setki tematów i tysiące forumowiczów jest tego dowodem. Przy otwartym forum niełatwo ustrzec się wybitej szyby. Sygnały administratora forum, oraz Redakcji strony www.pankarprybacy.pl, kierowane do naruszających czyjeś dobre imię, to dbałość o standardy forum, oraz zapraszanie do dyskusji problemowej, a nie personalnej. Tę ostatnią, nieraz uprawnioną, zostawmy sobie na spotkania lub publikacje gdzie przestajemy być anonimowi, a nasz adwersarz ma takie same szanse jak my.


Redakcja PK


Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji. Czekamy również na propozycje nowych tematów, które mogłyby być podjęte w naszych publikacjach. Zarówno komentarze, jak i propozycje tematów można przesyłać mailowo: redakcja@pankarp.pl

powrót