08.05.2012Wyprzedzać czas


Nie nadążamy za światem. Gubimy czas i brakuje go nam na zakreślanie odważnych wizji, a przecież to my powinniśmy wyprzedzać czas, a nie on nas, inaczej stajemy się wyrobnikami epoki.

A cóż to znaczy wyprzedzać czas, gdy procedury, przepisy i terminy są nieubłagane, a bez ich wypełniania wypadamy z gry?. To prawda, wypełniać wszystkie te wymogi trzeba, ale nie stawać się ich zakładnikami, nie tracić instynktu strategii, praktykując tylko taktykę.

Wyprzedzać czas, to znaczy mieć go na gruntowną, systemową analizę zjawisk przeszłych i obecnych, na konstruowanie, wytyczanie przyszłości i w ten sposób, wyprzedzająco wpływać na ruchy decydentów.

Rybak, też ma wyprzedzać czas. Sam i w branżowej grupie. W grupie łatwiej podzielić się rolami, wymieniać doświadczenia i poglądy, budując przy tym wzajemne relacje. Gdzie szukać tych grup? Są tuż obok. Polskie Towarzystwo Rybackie, Związek Producentów Ryb, Towarzystwo Promocji Ryb, Lokalne Grupy Rybackie. Które z nich wybrać? Które warto wspierać i współtworzyć? Które posiadają instynkt strategii i nie ograniczają się do praktykowania tylko taktyki? Które potrafią wysłuchać tych, którzy są obok i podjąć konieczne, wspólne i dalekosiężne działania? Oceńmy to sami i ... do roboty. Przecież nasza przyszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej.Redakcja PK


Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji. Czekamy również na propozycje nowych tematów, które mogłyby być podjęte w naszych publikacjach. Zarówno komentarze, jak i propozycje tematów można przesyłać mailowo: redakcja@pankarp.pl

powrót