11.02.2014Poloneza czas zacząć... czyli żarty się skończyły


Nie, nie w Soplicowie, a wśród rybaków stawowych. Poloneza czas zacząć, to znaczy rozpocząć wspólnie, w jednym rytmie, marsz rybaków stawowych naprzeciw wyzwaniom dnia dzisiejszego i najbliższej przyszłości. Jeszcze wczoraj mogliśmy odstawiać solówki. Jedni walcowali szurając podwiniętą podeszwą, inni podskakiwali w rytmie techno, jeszcze inni kiwali palcem w bucie przyglądając się podrygiwaniom zniecierpliwionych rybaków. Karp się jakoś sprzedawał, rentowność gospodarstw rybackich jako tako się spinała.

Dzisiaj żarty się skończyły. Albo, albo. Albo potrafimy zorganizować wspólny front rybaków w obronie swoich interesów, albo karpiarstwo stanie się skansenem, w którym może kilka procent dzisiejszych rybaków znajdzie zatrudnienie jako inkasenci biletów. Niestety większość dotychczasowych konferencji, szkoleń, zjazdów, spotkań, to tu, to tam, nie wskazało systemowych rozwiązań. Pojawiały się co prawda sygnały zagrożeń ( np. Strategia Karp 2020), ale siła ich oddziaływania słabła z braku wspólnych działań rybackiego środowiska. Zagrożenia są realne i nikt inny, z całym szacunkiem do świata nauki i administracji, za nas, rybaków, ich nie usunie. To jest nasza powinność wobec naszej tożsamości, wobec naszej przyrody, ale również wobec naszych następców. Te zagrożenia dotyczą bezpośrednio nas, a świat nauki i administracja mogą nam jedynie pomóc w opanowaniu sytuacji. Inicjatywa musi wyjść od rybaków.

Apeluję do zarządów organizacji rybackich o jak najszybsze spotkanie w celu wypracowania wspólnej drogi w pokonywaniu problemów polskiego karpiarstwa. Panowie Prezesi organizacji rybackich, odłóżcie na bok swoje ambicje i urazy. Jesteście sprawnymi organizatorami, bądźcie w końcu strategami, patrzącymi daleko poza horyzonty swoich twierdz. Docenią to wszyscy rybacy, którzy widząc nadciągające chmury, oczekują wspólnych działań całej branży.

Redakcja PK


Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w dyskusji. Czekamy równieź na propozycje nowych tematów, które mogłyby być podjęte w naszych publikacjach. Zarówno komentarze, jak i propozycje tematów moźna przesyłać mailowo: redakcja@pankarp.pl

powrót